صنعت اسباب بازی

صنعت اسباب بازی اروپا

بررسی فرصت ها و چالش های بازار اسباب بازی کشورهای اروپایی

 

اتحادیه اروپا از به هم پیوستن 27 کشور اروپایی تشکیل شده است که بیشتر  اهداف سیاسی و اقتصادی را دنبال می کند. اگر چه انگلستان در سال 2016 از این اتحادیه خارج شد اما هنوز هم عملکرد آن تاثیر قابل توجهی در تصمیم گیری های استراتژیک این قاره دارد. صنعت اسباب بازی اروپا هم طی سالهای متمادی توانسته است بر چالش ها و رکود اقتصادی دوره های مختلف غلبه کند و با استفاده از ظرفیت های موجود خود کمر راست کند و در میان تولیدات انبوه چینی و آسیای جنوب شرقی و سرمایه چشمگیر ایالت متحده آمریکا در تولید اسباب بازی، حرفی برای گفتن داشته باشد. در ادامه این مقاله نگاهی به رشد جهانی بازار اسباب بازی داشتیم و به دنبال آن به طور کمی و کیفی صنعت اسباب بازی کشورهای مختلف اروپایی را با هم قیاس کرده ایم. 

 صنعت اسباب بازی اروپا، چه سودی برای ما دارد؟

اشاره به این آمار و ارقام فقط برای بزرگ نمایی مرغ همسایه نیست بلکه به این جهت است که دید وسیع تری از بازار 500 میلیون نفری یک قاره به دست آوریم که بخش بزرگی از تولید و فروش اسباب بازی را به خود اختصاص داده است. بررسی چالش ها، ضعف ها و حتی مزیت های رقابتی صنعت اسباب بازی اتحادیه اروپا می تواند به ما در ساختن این صنعت نوپا در کشورمان کمک کند. 

همه فعالان اسباب بازی می دانند که در کشور ما چیزی به نام صنعت اسباب بازی فعال و پویا که بتواند پیشران بخش بزرگی از اقتصاد کشور باشد، نداریم. وقتی به عنوان یک کارشناس به دنبال سوالات تخصصی این بازار می رویم، جواب مستدلی برای پرسش هایمان پیدا نمی کنیم. ناگریز به آمار و اطلاعات کانون پرورش فکری که تا حدی متولی این حوزه است بسنده می کنیم چرا که هنوز اتحادیه مستقلی برای اسباب بازی کشور نداریم.  اینکه برخی می گویند ما چیزی به نام صنعت اسباب بازی نداریم،  فقط من باب درد و دل نیست  بلكه نگاه  توليد كنندگان، توزيع كنندگان و خريدارانی را در خود جای داده است که هر یک داستانی برای خود دارند و که راز و فرودهای آن با قصه های هزار و یک شب برابری می کند.

شاید بیشترین اطلاعات مورد توجه این حوزه به آمار واردات و برآورد قاچاق اسباب بازی خلاصه شود.  اينكه مسئولین مربوطه توانسته اند با تدبير و درايت خود ميزان آن را در چند سال اخیر تا حدودی كاهش داده و به این ترتیب سهم توليدات داخلی را افزايش دهند. بر اساس همین آمار در سال ۹۰، میزان کل واردات اسباب بازی و وسایل سرگرمی به کشور حدود ۵۰ میلیون دلار بوده كه  در سال ۹۱، به  ۲۵ میلیون دلار كاهش يافته است. در سال ۱۳۹۲، حدود ۲۰۰ واحد صنفی تولید اسباب بازی در کشور وجود داشته و در بخش توزیع اسباب بازی نیز حدود ۴ هزار واحد فعال بوده اند پس عجيب نخواهد بود اگر بدانیم میانگین سرانه خرید سالانه اسباب بازی در جهان ۳۴ دلار , در انگلیس ۴۹۹ دلار  و در ایران حدود ۳ دلار است.

راستی چرا خانواده های ما اینقدر  کم اسباب بازی می خرند؟ چرا اغلب تولیدات ما از کیفیت لازم برخوردار نیست؟ 

تا کی بنشینیم  و كار نكرده خویش را نقد کنیم  و از بی كيفيتی كالاهای چینی بگوییم؟

بايد آستین ها را بالا زد و كفش های پولادین پوشید . باید روی تمام ذهنیات و افكار منفی و اما و اگرهای راه،  خط بطلان كشید.  دیگر زمان آن رسیده است که برای ساختن آینده ای روشن تلاش کنیم. تولید كالای با کیفیت و مرغوب و در کنار آن توجه به برند سازی باید در مرکز توجه مان قرار گیرد. فرقی نمی كند، کدام شرکت و کدام شخص؛ در این راه همه باید دست به کار شویم . هر کس به قدر وسع خویش

اسباب بازی فروشی , بزرگترین دستاورها حاصل جمع کوچکترین کارها

قطعا اولین گام  مجهز شدن به دانش و اطلاعات مناسب است ، دانشی که آگاهی از آن می تواند  راهنمایی برای فعالان این حوزه  در تجزیه و تحلیل بازار و اتخاذ  استراتژی های مناسب برای آینده باشد.

‌به همین منظور و در ادامه نتایج تحقیق میدانی کنسرسیوم ” ای سی اس آی پی ” ارائه می گردد تا هر کسی که در در گرو رشد این بازار نهاده است به تناسب نیاز خود از آن بهرمند شود. شاید قدم های کوچک امروز نقاط عطف آینده صنع اسباب بازی کشورمان باشد. 

یک مطالعه بزرگ و میدانی 

مطالعه آمار رسمی منتشر شده در حوزه هایی نظیر اشتغال زایی، درآمدزایی و عملکرد برترین برندهای صنعت اسباب بازی اروپا برای فعالان این کسب و کار بزرگ همیشه جذابیت خاصی داشته است. چرا که بازار اروپا همان طور که از نظر جغرافیایی میان آمریکا و آسیا قرار گرفته، ازنگاه تخصصی هم یک چشم به سمت تولید انبوه چین دارد و چشم دیگرش را به کیفیت برندهای آمریکایی دوخته است. گزارش نهایی کنسرسیوم توسط تیمی از پیمانکاران و کارشناسانی كه در زمینه بازاريابي و رقابت صنعتی تحقیق می كنند نشان ازکم و کیف این حقیقت دارد. لازم به ذکر است که، این کنسرسیوم اصالت هلندی داشته و از ۲۸ متخصص و کارشناس عالی رتبه استفاده می کند. آمار و تحقیقات ارائه شده در این گزارش نظر رسمی اتحادیه اروپا نیست بلکه صرفا نتیجه تحقیقات این کنسرسیوم می باشد و می تواند به تحقیق و توسعه صنعت اسباب بازی کشورهای در حال توسعه هم مفید باشد.

هدف از این مطالعه

هدف این مطالعه مروری جامع بر رقابت پذیری و عملکرد صنعت اسباب بازی اروپا در زمینه بین المللی است. زمینه این پژوهش نیز بيان سوالات مرتبط با طراحی، توليد و اشتغال بازار اسباب بازی عنوان شده است.

پیش بینی رشد صنعت اسباب بازی در  اروپا

با وجود بحران های اقتصادی و افت و خیز بازار های بين المللی،‌ کارشناسان پيش بينی کرده اند که تا سال ۲۰۱۶ فروش اسباب بازی در جهان از رشد ۷ درصدی برخوردار خواهد شد. در این میان كشورهای عضو اتحادیه اروپا سهم بيشتری از این فروش را کسب خواهند کرد.

بررسي هاي سال  ۲۰۱۱  موفقيت های بازارهای اتحادیه اروپا را نسبت به آمریكا و كشورهای آسيایی در فروش اسباب بازی تایید می كند، ارزش فروش اسباب بازی در كشورهای اتحادیه اروپا بیش از ۱۵ مییارد یورو و اشتغال زایی مستقيم این صنعت در این كشورها بالغ بر ۵۱ هزار نفر بوده است. يك نگاه مقايسه اي بين ارزش فروش اسباب بازي در آمريكا و چين هم بيانگر اين مطلب است كه اين رقم در آمريكا به ۱۴ ميليارد يورو و در چين به بيش از ۴ ميليارد يورو مي رسد. در حالی که اشتغال زایی مستقيم اين صنعت در آمريكا برابر ۳۵ هزار نفر و در چين بالغ بر  ۱۲۸ هزار نفر بوده است.

بازار خرده فروشی اسباب بازی

کشورهای اروپا، بزرگترین بازار برای کالاها و خدمات در سراسر جهان است. این مطالعه تخمین می زند که فروش اسباب بازی و بازی های سنتی در بازار اتحادیه اروپا از ارزشی معادل ۱۵.۸ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۱ برخوردار بوده است. این در حالی است كه این رقم در آمریكا به ۱۴ میلیارد یورو و در چین به ۴.۸ ميليارد يورو می رسد. این زمینه از فعالیت پتانسیل بالایی برای درآمدزایی این صنعت ایجاد کرده است.

تاثیر جمعیت بر درآمدزایی صنعت اسباب بازی اروپا

یکی از فاکتور هایی که تقاضای خرید اسباب بازی را تحت تاثیر خود قرار می دهد میانگین جمعیت کودکان یک جامعه است. در حال حاضر تعداد کودکان در اتحادیه اروپا و ایالات متحده کم و بیش با ثبات است اما سیاست تك فرزندی و افزایش درآمد چین منجر به کاهش شدیدی در جمعیت کودکان این کشور شده است. بنابراین در طرح ریزی برنامه های بازاریابی توجه به این مساله به تصمیم گیری های بهتر کمک شایان توجهی می نماید.

رقابت شدید محصولات اسباب بازی

یکی از عواملی که رقابت شدیدی را در این حوزه از بازار به وجود خواهد آورد، افزایش محصولات ICT است . این محصولات کم کم در حال جايگزینی اسباب بازی های سنتی هستند. شرکت های سازنده بازی های ویدئویی، صفحات هوشمند، تبلت ها و سایر محصولات سرگرمی جدید رقابت تنگاتنگی را برای تصرف بازار اسباب بازی آغاز کرده اند. این دسته از اسباب بازی ها علاقه و پول های تو جیبی بچه ها را به سمت خود می کشند. اسباب بازی های الکترونیکی، اپلیکيشن های جذاب و  تبلت ها جایگزین مستقیم و مقرون به صرفه ای برای اسباب بازی های سنتی خصوصا برای گروه پیش دبستانی شده اند.

برآورد فروش اسباب بازی در سالهای آینده

در سطح اقتصاد کلان، عدم اطمینان در مورد بهبود بحران جهانی در  اروپا و ایالات متحده، پیش بینی رشد را مشكل می كند. اما با تمام اين اوصاف پيش بينی می شود تا سال ۲۰۱۶ فروش اسباب بازی در جهان ۷.۵٪ افزایش يابد.

ارزش تولیدات و اشتغال زایی در صنعت اسباب بازی اروپا

ارزش توليدات صنعت اسباب بازی در اتحادیه اروپا بالغ بر ۵.۸ ميليارد يورو بوده است ميزان اشتغالزایی مستقيم اين صنعت نيز در اروپا حدود ۵۱ هزار نفر است. ارزش تولیدات آمريكا ۴.۴ ميليارد يورو و برای ۳۵ هزار نفر اشتغال ايجاد كرده است. اسباب بازي های توليد شده در چین نيز ارزشی معادل ۱۶ ميليارد دلار داشته كه پيش بينی می شود برای ۱۲۸ هزار نفر اشتغال زایی داشته است.

صنعت اسباب بازی اروپا

مدیریت فرآیند تولید اسباب بازی

گرچه تقاضای اسباب بازیبه شدت فصلی است اما با متمركز كردن فعاليت ها اين پيك های متوالی كاهش يافته است. تولیدی هایی که به سودآوری رسیدند، با مدیریت سفارش های جدید، از حالت فصلی خارج شدند. فعالان این حوزه به این نتیجه رسیده اند که کار فصلی و اخراج و استخدام دوباره کارگران، هزینه ، انرژی و زمان زیادی را از آنها می گیرد. به همین دلیل کارفرمایان با تنظيم ساعت های كاری مشكل همیشگی نبودن تولید را حل كرده اند. به طوری که در زمان اوج سفارشات ساعت های كاری افزايش می یابد و در زمان كاهش تقاضا، ساعت كاری کوتاه تر می شود . اما همیشه کاری برای انجام دادن کارگران وجود دارد.

ايمنی اسباب بازی ها

ايمني اسباب بازی ها در اتحاديه اروپا طبق آیین نامه سال ۲۰۰۹ كنترل می شود. اين قوانين تولید کنندگان، وارد کنندگان و تامین کنندگان را ملزم به رعايتEC TSD48 استاندارهای تعريف شده می نمايد. اين استاندارها به خصوصيات مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی و ايمني اسباب بازی ها توجه دارد. مطابق اين قانون هر توليد كننده می بايست براي ورود محصول خود به بازار یک بيانيه استاندارد منتشر كند. اين كار اگرچه در برخی مواقع هزينه هاییرا بر توليد كنندگان وارد می كند كه تحمل آن براي توليد کننده  كوچک مشكل به نظر می رسد اما در كل بر كيفيت محصولات توليد شده تاثير مثبتی می گذارد.

صیانت از مالکیت فکری 

حفاظت از حقوق مالکیت فکری نيز يكی ديگر از دغدغه های تولید کنندگان اسباب بازی است. در سال ۲۰۱۱ در بخش خرده فروشی مبلغی بالغ بر ۱۶ ميليون يورو و بيش از ۲ هزار و پانصد مورد نقض قانون صورت گرفته است كه ۸۸درصد در چين و ۱۰ درصد در هنگ كنگ بوده است. با اين وجود در سال ۲۰۱۱ ارزش كل صادرات اروپا ۵.۳ ميليارد يورو بوده و تجارت داخلي اين اتحاديه ۴.۲ ميليارد يورو برآورد شده است.

هزينه حمل و نقل محصولات

براي توليد كنندگان اتحاديه اروپا هزينه حمل و نقل اسباب بازي های توليد شده , از چين بالا است. اما برای اقلام پلاستيكی كوچك كه در حجم بالا توليد می شود اين هزينه ها مقرون به صرفه است. اسباب بازی هایی كه در كارخانه های كاملا خودكار توليد می شود داراي قيمت رقابتی با محصولات مشابه خود می شوند.

چشم انداز بازار در نوآوری و تحقیق و توسعه اسباب بازی

در نهايت اينكه در یک بازار پویا به احتمال زیاد رقابت بر روی قیمت و نوآوری شديد می شود. نوآوری به طور گسترده ای در بخش تولید به حفظ رقابت كمك می كند و به توليد كنندگان اجازه می دهد به طور موقت قيمت محصولات نوآورانه را كاهش دهند. هزينه های تحقيق و توسعه براي توليد محصولات از ۰.۶ به ۲.۶ رسيده است كه از گردش مالی موسسات تامين می شود. با وجودپیش بینی های مثبت رشد، اسباب بازی های سنتی نيز با تبلت ها و اسباب بازي های هوشمند وارد رقابت تنگاتنگی خواهند شد. فروش اينترنتی هم از يك رشد دو رقمی برخوردار شده است.

بازارهای اصلی اسباب بازی

كل فروش جهانی اسباب بازي و گيم ها در سال ۲۰۱۱ معادل ۵۸ ميليارد يورو بوده است. انگليس، فرانسه ايتاليا و اسپانيا بزرگ ترين بازارهای اتحاديه اروپا بودند. اگرچه بازارهای فروش اسباب بازی در دهه ۲۰۰۰ از روند رو به رشدی نسبت به سالهای قبل از آن برخوردار شده است.

بازارهای اصلی

بازارهای آمريكا هم اگرچه هنوز به پیک سالهای ۲۰۰۱ نرسيده است اما انتظار مي رود روند رو به رشد آرامی را پيش رو داشته باشد. بحران اقتصادی سالها ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ باعث شد بازار آمريكا افت و خيزهایی را تجربه كند. اما در اتحاديه اروپا روند رو به رشد فروش همچنان ادامه يافت. صنعت اسباب بازی اروپا در سالهای۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ شاهد كاهش شدیدی در میزان فروش خود بود كه پس از آن روند رو به رشدی را طی كرد. اما ميزان رشد در اتحادیه اروپا تفاوت قابل توجهی نسبت به ميزان فروش در آمريكا داشت. چين نيز تا سال ۲۰۰۴ از فروش نسبتا ثابتی برخوردار بود اما از آن زمان به بعد روند رو به رشدی را تجربه كرد. اتحاديه اروپا سهم ۲۸ درصدی از فروش بازار اسباب بازی و گيم ها به دست آورده است و با وجود افت و خيزهایی كه در بازار اسباب بازي وجود دارد به رشد پايداری رسيده است.

سهم بازار اسباب بازی اروپا

مهم ترين توليدات صنعت اسباب بازی اروپا

در این مطالعه اسباب بازی ها را به پنج دسته اصلی طبقه بندی كرده اند که این طبقه بندی شامل بازی ها و پازل ها، اسباب بازی های نوزادی و پيش از دبستان، اسباب بازی های ساختنی ،عروسک و متعلقات آن و اسباب بازي هاي خارج از منزل و ورزشي قرار مي گيرند. اگرچه اين دسته از محصولات از اجناس پرطرفدار  اروپایی هستند اما در كشورهای مختلف از تفاوت هایی برخوردار هستند. براي مثال مردم ايتاليا بيشتر به خريد لوازم ورزشی و بيرون از منزل علاقه دارند. در حالی كه در روماني عروسك های پوليشی محبوب هستند.

مهم ترین تولیدات  صنعت اسباب بازی اروپا

اسباب بازی های ساختنی ها در بين كشورهای اتحاديه اروپا از روند رو به رشد سریعی برخوردار بوده است. اما ميزان رشد در بين كشورهای مختلف اين اتحاديه از رقم هاي متفاوتی برخوردار بوده است. برای مثال در اسپانيا ۰.۴ % و در انگليس ۱۸.۵ % رشد داشته است.

بررسی الگوهای خرید اسباب بازی

الگوی خريد اسباب بازی و مبلغی كه برای آن پرداخت می شود با قدرت خريد مردم همبستگی نزديكی دارد بعلاوه مشخصات فرهنگی نيز روی خريد اسباب بازی تاثیر گذار است. مطالعات بین المللی انجام شده در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد ،آلمانی ها اسباب بازی را خريداری می كنند كه پيشرفته تر باشد در حالی كه مردم ايتاليا به طور آنی تصميم می گيرند كه چه چيزی خريداری كنند. آمريكایی ها بيشتر تمايل به خريد عروسک و ملزومات آن دارند مردم چين هم به خريد عروسك های پوليشی تمايل بيشتری نشان می دهند. پازل ها نيز در آمريكا بيشتر از چين به فروش می رسند.

در جدول زیر گرایش مردم به اسباب بازی های مختلف در چین و آمریکا نشان داده شده است.

الگوی خرید اسباب بازی

 

مطالعه جمعیت هدف 

ميزان جمعيت كودكان ۰ تا ۱۴ سال دردهه گذشته بعد از یک ثبات نسبی كاهش زيادی داشته است. در سال ۲۰۰۰ جمعیت كودكان اين رده سنی ۸۳ ميليون نفر بود. ۱۲ سال بعد جمعيت این گروه سنی به ۷۸.۵ ميليون نفر در كشورهای ا اروپا كاهش يافت. اين ۷۸.۵ ميليون نفر۱۵.۶ درصد از كل جمعيت را در ۲۷ كشور اتحاديه اروپا در برمی گيرد.

جمعیت هدف بازار اسباب بازی

اين مقدار جمعيت در مقايسه با ۶۰ ميليون كودكیكه ۱۶.۵% جمعيت آمريكا را تشكيل میدهد بازار بزرگتری برای فروش اسباب بازی است. ميانگين درآمد مردم آمريكا در سال ۲۰۰۰ معادل ۱/۷۵۰ يورو و برای مردم اتحاديه اروپا۲۷/۲۰۰ يورو بوده است و اين ميزان درآمد روی جمعيت متقاضی خريد اسباب بازی هم تاثير می گذارد. جمعیت کودکان در اتحادیه اروپا و ایالات متحده از تعداد کودکان چین کمتر است. در سال ۲۰۱۱ تعداد کودکان زیر ۱۵ سال در حدود ۲۲۰ میلیون یا ۱۹.۶ درصد از کل جمعیت (رجوع کنید به شکل ۲.۶) بود. این جمعيت پتانسیل عظیمی برای فروش اسباب بازی های سنتی و انواع بازی ها را فراهم می کند. با این حال، جمعیت کودکان چین نسبت به سال ۲۰۰۰ به شدت کاهش یافته است. در دراز مدت این عامل می تواند رشد تقاضا برای اسباب بازی ها و بازی ها را در چین محدود كند. رشد کنونی فروش اسباب بازي در بازار چین به افزایش قدرت خرید والدين و نوجوانان نسبت داده می شود.

کاهش کودکان هدف بازار اسباب بازی

 

تاثیر پذیری بازار های آینده اسباب بازی

توسعه بازارهای آینده تا حدودی به نرخ تولد بستگی خواهد داشت. نرخ های تولد در اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی بین کشورهای عضو متفاوت است: در آلمان در سال ۲۰۱۱اين ميزان ۸.۱ در ۱۰۰۰ و در ایرلند ۱۶.۳ در ۱۰۰۰بود.نرخ تولد به طور متوسط دراتحاديه اروپا ۱۰.۴در ۱۰۰۰ در سال ۲۰۱۱ بود

نرخ تولد در ایالات متحده تا سال ۲۰۰۹ کاملا پایدار بود ولي به دنبال آن کاهش شدیدی در نرخ جمعيت اتفاق افتاد و در سال ۲۰۱۱ به ۱۲.۷ در ۱۰۰۰ کاهش یافت. این افزایش نیم میلیون نفری در بین کودکان زير چهارده سال در ایالات متحده كه بين سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ اتفاق افتاد به کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان و كاهش مهاجرت نسبت داده شده است. اتخاذ سیاست تک فرزندی در چین به طرز چشمگیری رشد جمعيت را کاهش داده است. انتظار می رود با سیاست تک فرزندی نرخ تولد در چین از ۱۱.۹ در ۱۰۰۰ در سال ۲۰۱۱به ۱۰.۸ در ۱۰۰۰ در سال ۲۰۱۶ کاهش یابد. اگرچه نشانه هایی از تغییر در این سیاست به چشم می خورد كه در آينده می تواند نرخ رشد جمعيت را تثبيت نمايد.

بازار اسباب بازی

به منظور تجزیه و تحلیل اهمیت اقتصادی صنعت اسباب بازی از سمت عرضه، فعاليت شرکت ها، اشتغال و گردش مالی آنها را به طور مطلق و همچنين به عنوان یک کل بررسی خواهیم كرد. در این بررسی ها از فعالان اصلی بازار جهانی و اتحاديه اروپا استفاده كرديم.

صنعت اسباب بازی اروپا

نقش آفرینان اصلی بازار اروپا

بازار اسباب بازی و بازی های سنتی تحت سلطه برندهای جهاني موفقی مانند لگو، هاسبرو و متل است. در اغلب کشورهای مهم اتحادیه اروپا این سه شرکت رهبران بازار هستند. سهم ۹ كشور اتحاديه اروپا از اين توليدات حدود ۲۷ درصد است. با این حال، در رتبه بندی فروش سال ۲۰۱۱ هاسبرو به عنوان شرکت ششم در آلمان قرار گرفت و لگو به عنوان شرکت دهم در اسپانیا. 

در هر کشور تعدادی از فعالان حوزه اسباب بازی به صورت بومی – بین المللی نقش آفرینی می کنند .در ایتالیا Giochi Preziosi یکی از فعالان برجسته اسباب بازی است که در حال حاضر در فرانسه هم فعاليت می كند. 

Clementoni شرکت مطرح دیگر است که در ایتالیا بسیار فعال است اما در خارج از آن فعالیتی ندارد.

همانطور که در شکل ۲.۷ نشان داده شده، ۵ شرکت برتر در ایالات متحده بیش از ۵۰ درصد از بازار آمریكا را در دست دارند. در ایالات متحده متل بزرگترین تولید کننده در سال ۲۰۱۱ با فروشی به ارزش تقریبا ۳.۳ ميليارد یورو بود كه ۲۳.۵ ٪ از بازار اسباب بازی را در اختیار داشت. متل مجوز تولید و ساخت اسباب بازی در چین را دارد و اسباب بازي های توليد شده در چین را با نام تجاری خود وارد آمریكا می كند. هاسبرو رتبه دوم بازار را به خود اختصاص داده است و در حدود ۱۷ ٪ از بازار را در اختيار دارد، پس از آن نيز لگو در مقام سوم قرار دارد. در چین نيز هر یک از ۵ شرکت برتر به صورت جداگانه کمتر از ۴ درصد از بازار را در اختيار دارند، اين شركت ها روی هم رفته کمتر از ۱۰ درصد از بازار فروش اسباب بازي را در اختيار دارند. گوانگدونگ آلفا يك شرکت با مسئولیت محدود است كه از توليد كنندگان مهم و داخلی چین محسوب می شود و توانسته است ۳.۲ درصد از بازار اسباب چین را نصیب خود كند. تداركات بازار اسباب بازی چین از شهر “شانتو ” تامین می شود. اين شهر قطب توليد اسباب بازی برای بازارهای داخلی و صادرات است. با وجودی كه عمده فعالیت شركت گوانگدونگ آلفا بر بازار داخلی متمركز شده است. اما دسته ای از محصولات خود را به بريتانيا و كشورهای همسايه و منطقه نيز صادر می كند. آمارها نشان می دهد سهم کلی این شرکت از بازار اسباب بازی در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است. با اينكه متل از شرکت های پیشرو در امر فروش اسباب بازی در جهان است ، با ۰.۸ ٪ فروش چین رتبه ۴را به خود اختصاص داده است.

نقش آفرینان اصلی صنعت اسباب بازی در اروپا

آمارهای کلیدی در صنعت اسباب بازی اروپا

برآورد آمار اروپا در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که صنعت بازی و اسباب بازی در كشورهای عضو اتحادیه اروپا از حدود ۵۳۰۰ شرکت تشکیل شده و حدود ۵۳۰ هزار نفر را به کار گرفته است. گردش مالی تولید شده توسط این بخش در سال ۲۰۰۸ تقریبا ۷.۹ میلیارد یورو بوده است. جدول ۲.۴ در زیر خلاصه برخی از متغیرهای کلیدی اسباب بازی را به نمایش می گذارد. اگر چه در مقایسه با سال ۲۰۰۴ درصدی از شرکت ها و افراد شاغل کاهش یافته است. با این حال، در همین دوره گردش مالی این بخش ها در سالهای ۲۰۰۸-۲۰۱۰ ، نشانه هایی از افزایش در افراد شاغل و تعداد شرکت ها را نشان داده است.

آمارهای کلیدی

مجموعه داده های SBS این مفهوم را می رسانند که ۹۹ درصد از شرکت های تولید اسباب بازی بین ۰ و ۲۴۹ کارمند داشته اندو ۶۱ درصد از اشتغال در این صنعت را پوشش دادند . بخش های زيادی از این صنعت از شرکت های کوچک تشكیل شده EU27است. به طور متوسط در حدود ۸۴٪ از شرکت ها بین ۰ و ۹ نفر را استخدام كردند. ۱۴% از شرکت ها نیز بین ۱۰ و ۴۹ کارگر را در ا ختیار خود دارند. در حالی که شرکت های کوچک بین ۰ تا ۹ نفر كارگر دارد.

فعالیت های تولیدی اتحادیه اروپا در صنعت اسباب بازی

در این بخش سه شاخص کلیدی برای فعالیت های تولیدی در نظر گرفته شده است. این شاخص ها شامل تعداد شرکت ها، گردش مالی و اشتغال مي شود. تمرکز در توزیع جغرافیایی تولیدی های اتحادیه اروپا و چند کشور همسایه، نیز تا جایی که امکان داشته در نظر گرفته شده است. از نظر پراكندگی جغرافیایی تقریبا نیمی از شرکت ها در چهار کشور واقع شده است. این كشور ها به ترتیب شامل جمهوری چک ۱۳.۴% لهستان ۱۱.۲% و فرانسه ۱۱% و آلمان ۱۰.۵ % می شود.

آمار گروه ها

الگوی گردش مالی در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا متفاوت است. آلمان، ایتالیا و اسپانیا داراي بزرگترین صنایع اسباب بازی در اروپا هستند و آلمان به عنوان پرچم دار این صنعت در رده اول قرار گرفته است.

تولید

در این بخش وضعیت لهستان و جمهوری چک از بقیه کشورها برجسته تر است.

بررسی وضعیت

تولید اسباب بازی در اتحادیه اروپا اسباب بازی های خاصی را پوشش می دهد، برای مثال بیشتر اسباب بازی های چوبی در فرانسه ، اسباب بازی های پلاستیکی در لهستان و بازی های صفحه ای هم در ایرلند تولید می شود. اما در حال حاضر اکثر اسباب بازی های اروپایی در شرق دور، به ویژه چین تولید می شوند. بسیاری از مصاحبه ها نشان می دهد که امکانات تولید اسباب بازی در چین در حال رشد است . کارفرمایان چینی نسبت به خدمت رسانی به مشتریان خود متعهد هستند. این امر تا حدی خدمات بازار چین را ارتقا داده و موجب کاهش هزینه های تولید کشورهای اروپایی شده است.

منبع : https://mag.toyinfo.ir (استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x