صنعت اسباب بازی

گردش مالی اسباب بازی در جهان

گردش مالی اسباب بازی جهان صنایع بزرگ بر اساس آمارهای شرکت های بین المللی و معتبر سنجید می شود. چندی قبل انجمن بین المللی تولید کنندگان اسباب بازی گردش مالی  اسباب بازی در سال ۲۰۱۱  را حدود ۸۵ ميليارد دلار اعلام کرد. این رقم سرگیجه‌ آور  باعث تعجب بسیاری از فعالان داخلی این حوزه شد. به نظر می رسد صنعت اسباب بازی یکی از سودآور ترین کسب و کارها در عرصه بين‌المللي  باشد.

كارشناسان فعاليت‌هايي چون قاچاق انسان، تولید و فروش دارو، جنگ‌افزار و مواد مخدر را در زمره سودآورترین فعاليت‌ ها در عرصه بين‌المللي می دانند. هرچند برآورد دقیق گردش مالی  اين فعاليت‌ ها به دليل غير قانوني بودن برخی از وزه های آن ممكن نيست. در سال‌هاي اخير اسباب‌بازي به جمع صنايع سودآور جهان پیوسته و گردش مالی بالایی را ایجاد کرده است. 
گروه NPD، از موسسات معتبر تحقيق بازار، از افزایش توليد اسباب‌ بازي در كشورهاي شرق آسيا خبر داد و نسبت به ادامه رشد آن در سال‌ هاي آینده ابراز اميدواری كرد. این حوزه در ‌سال‌ های اخير تحولات چشمگيری را پشت سر گذاشته است. شركت‌ها به سمت توليد محصولات با فناوري بالا متمايل شده‌اند و همین امر  سود بیشتری برای شان داشته است. بيشتر توليدكننده‌ ها تلاش می کنند به فناوري توليد محصولات خاص دست پيدا كنند. چون می دانند محصولات ساده ديگر مشتري چنداني ندارد. برخي كارشناسان اصرار دارند بازي‌ هاي رايانه‌اي و محصولات سمعي و بصري سرگرم‌كننده را هم در مقوله اسباب‌بازي بگنجانند. اما آمارهاي ارائه شده از سوي انجمن بين‌المللي توليدكنندگان اسباب‌بازی اين موضوع را قبول ندارد و نگاه سنتي و قديمي به اسباب‌بازي‌ها را همچنان دنبال می کند.

این گردش مالی بزرگ متعلق به چه کشورهایی است؟

ايالات‌متحده با داشتن بازاری ۲۲ ميليارد دلاری در زمره  بزرگ‌ترين بازارهای اسباب‌ بازی در جهان است که گردش مالی بزرگی را به خود اختصاص داده است. پس از آمريكا، كشور هاي ژاپن، چين، بريتانيا و فرانسه داراي بزرگ‌ترين بازارهاي اسباب‌بازي در جهان هستند. مردم اين كشور ها به مراتب بيشتر از سايرين اسباب‌ بازي مي‌خرند. اين به آن معناست كه بخش اعظم گردش مالی این رشته در اين كشورها متمركز شده است.
آسيا هم با داشتن بيشترين جمعيت در بين قاره‌هاي جهان، ۲۵درصد از این گردش مالیا به خود اختصاص داده است. نرخ بالاي زاد و ولد و به تبع آن جمعيت قابل توجه كودكان موجب شده خرید و فروش اسباب بازی در اين كشورها بالاترين رشد را داشته باشد. گمان مي‌رود  آسيا به زودی  بازار اروپا و آمريكاي‌شمالي را در این حوزه پشت سر بگذارد.

اما بيشترين رشد گردش مالی در اين بخش مربوط به اقتصادهاي نوظهور يعني برزيل، روسيه، چين و هند است. به طور ميانگين رشد سالانه بازار اسباب‌ بازي‌ شان به ۱۳درصد بالغ مي‌شود. مشكلات اقتصادي موجب شده این بخش در اتحاديه‌ اروپا  با کاهش گردش مالی مواجه شود به طوری که از سهم 32 درصدی به 28 درصد سهم از بازار در سال های گذشته بسنده کند. پيش‌بيني‌ می شود با وجود كاهش نرخ زاد و ولد در مقياس جهاني گردش مالي این بخش به دليل بالا رفتن قيمت‌ ها و توجه بيشتر خانواده‌ها به نياز بچه‌ها همچنان افزایش یابد. با وجود وخامت اوضاع اقتصاد جهاني، اسبا‌ب‌ بازي همچنان يكي از اقلام اصلي خريد براي كودكان در كشورهاي توسعه‌ يافته و در حال توسعه محسوب می شود.

گردش مالی کدام تولید کنندگان بیشتر است؟

حدس‌زدن اين كه كدام كشور بزرگ‌ ترين توليد كننده اسباب‌ بازي در جهان است، كار آساني نيست. اگر وفور اسباب‌ بازي‌ هاي چيني در بازار موجب شده تصور كنيد سرزمين چشم‌ بادامي‌ها بزرگ‌ترين گردش مالی را در اختیار دارد، سخت در اشتباه هستيد.چين به‌ واسطه برخورداری از نيروي كار ارزان، کنترل ارز توسط دولت، بزرگ‌ترين سازنده این محصولات از نظر کمیت به شمار می رود.  شركت‌ هاي  چيني سال گذشته ميلادي در مجموع حدود ۱۳ ميليارد دلار از این وسایل بازی و سرگرمی را فروخته اند.در همان زمان صادرات اسباب‌بازي از چين به ۱۰.۵ ميليارد دلار بالغ شد كه بخش اعظم آن روانهاروپا و آمريكاي‌شمالي شد.

با این وجود وقتي پاي اعداد و ارقام در بين باشد ايالات‌متحده در جايگاه بزرگ‌ترين توليدكننده اسباب‌بازي دنيا قرار مي‌گيرد که بیشترین گردش مالی را تصاحب نموده است. اين كشور خاستگاه بزرگ‌ترين سازنده های  دنياست. ماتل و هاسبرو به عنوان اولين و دومين شركت بزرگ ان حوزه با گردش مالی ۶.۵ و ۴.۲ ميليارد دلار در سال، مليت آمريكايی دارند.
در بين ۱۰ شركت برتر دنيا حتي نام يك شركت چيني هم به چشم نمی خورد. به عبارت ساده‌تر چيني‌ها بیشتر سازندگان ارزان و بي‌كيفيت قلمداد می شوند، در حالي كه شركت‌ هاي بزرگ اين صنعت به توليد محصولات پيشرفته و با كيفيت مشغولند.

پیش بینی  این صنعت در آینده

بررسي  فعاليت ۱۰ شركت بزرگ دنيا در این شاخه به‌ تنهايي مي‌ تواند پیش بینی مناسبی از گردش مالی این بخش ارائه کند. تقريبا همه اين شركت‌ ها خالق محصولات با فناوری بالا هستند و نوآوری در آنها حول محور ساخت محصولات  هوشمند است. همه اين شركت‌ها به شكلی از فناوري‌های نوين الهام گرفته‌اند. به عنوان مثال ماتل كه بزرگ‌ترين اسباب‌ بازي‌ ساز دنياست در كنار عروسك‌هاي باربی(محصول انحصار اين شركت است) طيفي از محصولات مانند انواع  ربات و شخصیت های اکشن و قهرمان کارتون ها را نيز می سازد.  تغییر نگاه جهانی به ايالات‌ متحده بعث شده این کشور به عنوان بزرگ‌ترين ابرقدرت دنيا  وجه خاصی نداشته باشد ب عبارت «MADE IN USA » ديگر  برای بسیاری از خریداران مهم نباشد.

منبع : برگزیده از جام جم آنلاین

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x