بازی و اسباب بازی

 ایده های جالب برای بازی با دایناسور اسباب بازی

بازی با دایناسور اسباب بازی

بازی با دایناسورها از سرگرمی های بسیاری از کودکان 4 تا 8 ساله است. آنها با وجودی که می دانند دایناسورها منقرض شده اند، تلاش می کنند درباره این موجودات غول پیکر اطلاعات زیادی جمع آوری کنند و مانند یک استاد دیرینه شناس درباره نام، محل زندگی، دشمنان و حتی رده آنها  صحبت کنند.  اگر فرزند شما هم به بازی با دایناسورها علاقمند است، در ادامه چند ایده برای بازی خلاق آنها با دایناسورهای اسباب بازی ارائه شده که می تواند کنجکاوی، تخیل و ماجراحویی آنها را تشویق کند. هر یک از این ایده ها را می توانید در کنار فرزندتان و با مشارکت و راهنمایی او عملی کنید و ساعت خوشی را کنار آنها بگذرانید.

برای بازی با دایناسور اسباب بازی، یک اکوسیستم برای آنها بسازید

برای درست کردن یک محیط طبیعی می توانید از یک سینی بزرگ استفاده کنید. روی آن را با شن یا خاک بپوشانید و با استفاده از سنگ، درختچه یک محیط نسبتا طبیعی درست کنید و دایناسورها را روی آن قرار دهید. در این روش، فرزندتان می تواند داستان های مختلفی را تعریف کند و با تغییر این محیط به شیوه های مختلف بازی با دایناسورهای خود را تجربه کند. از فرزندتان بپرسید چه چیزهای دیگری می تواند به این اکوسیستم اضافه کند تا محیط بهتری برای آنها بسازد.

بازی با دایناسور اکوسیستم سازی

دیرینه شناسی دایناسورها را تبدیل به بازی کنید  

برای اینکه فرزندتان مثل یک باستان شناس زمین را حفر کند و با استفاده از قلمو و ابزارهای ظریف به دنبال اشیا و استخوان های یک دایناسور باشد، این پیشنهاد برایتان مفید خواهد بود. درون یک سطل آب و خاک رس را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید غلیظ شود. سپس یکی از دایناسورهای اسباب بازی را درون آن قرار دهید. بعد ازخشک شدن این مخلوط می توانید، سطل را سر ته کنید و روی آن را با قلمو کند و کاو کنید تا به دایناسورتان برسید. برای کار بهتر و ظریفتر می توانید قلمو، چکش چوبی و ابزارهای نازکی را در اختیار فرزندتان قرار دهید تا او با ضربه های آرام و با حوصله بیشتر کل دایناسور را از میان خاک بیرون بکشد. البته برای این کار حتما یک زیر انداز برای فرزندتان پهن کنید تا دور و برش خاکی نشود. 

البته اگر حوصله انجام این کار را ندارید می توانید از مجموعه های آماده ای که برای این منظور تهیه شده استفاده کنید. از نمونه ایرانی اسباب بازی های دیرینه شناسی دایناسورها می توانیم به مجموعه متنوع دینو را معرفی کنیم. این اسباب بازی یک روش علمی بازی با دایناسور را برای فرزند شما تدارک دیده و در بسته بندی آن عینک، انواع قلمو، کارت های معرفی دایناسور و یک فسیل گچی دایناسور قرار گرفته که کاوش آن برای کودکان 4 تا 8 ساله بسیار مهیج است.

آشنایی با پرفروش ترین حیوانات اسباب بازی 

بازی با دایناسورهای یخ زده

        برای ساختن دایناسورهای مدفون شده در یخ می توانید دایناسورها را درون سینی آب کوچک یا مسطحی قرار داده و آن را داخل فریز قرار دهید. بعد از چند ساعت آن را بیرون بیاورید و روی یک حوله بکذارید و اجازه دهید بچه ها کم کم یخ را بشکنند و دایناسورها را نجات دهند. برای ساده تر شدن کار می توانید هر دایناسور را درون یک جایخی کوچک بگذارید یا آنها را درون تخم مرغی که از قبل خالی کرده اید ، قرار دهیدو درون آن را با آب پر کنید و در فریز قرار دهید. بعد از یخ زدن می توانید آنها را از لیوان یا پوسته تخم مرغ خارج کنید و آنها را  برای یک ماجراجویی در اختیار فرزندتان قرار دهید. البته اگر اجازه بدهید که فرزندتان خودش پوسته تخم مرغ را بشکند و دایناسور یخی را ببیند، یک تجربه حسی بسیار آموزنده برای بازی با دایناسور را در اختیارش قرار داده اید.

دایناسورهای اسباب بازی در یخ

 

در نقش یک کارگاه، ردپاهای دایناسورها را دنبال کنید

در این روش یکی از دایناسورهای فرزندتان را بردارید و پایش را درون رنگ انگشتی مایع بگذارید.  سپس آن را مانند مهر روی کاغذ بکوبید تا اثر پای دایناسور روی کاغذ کاملا بیافتد. این برگه ها را در نقاط مختلف خانه قرار دهید و برای پیدا کردن تعداد معینی از آنها در یک بازه زمانی خاص او را تشویق کنید. برای سرگرم کردن چند کودک می توانید تعداد ردپاهای بیشتری درست کنید . همچنین می توانید رد پاهای دایناسورهای مختلفی را  درست کنید ولی هدف فرزندتان پیدا کردن یک  رد پای خاص باشد. این نوع بازی با دایناسور، ماجراجویی و اکتشاف بچه ها را به خوبی تقویت می کند.اگر ردپاهای رنگی به نظرتان کوچک بود، می توانید پیرینت جا پای دایناسورها را بگیرید و آنها را دور بری کنید یا اینکه آنها را کمی بزرگتر با ماژیک نقاشی کنید. در پیاده کردن این ایده حتما از مشارکت بچه ها استفاده کنید.

مهر زدن با دایناسور اسباب بازی

 

برای بازی با دایناسورها، مهر بزنید 

با استفاده از گواش یا رنگ انگشتی می توانید ردپاهای دایناسورها را روی یک برگه سفید بزنید و اطراف این جا پاها را نقاشی کنید. کشیدن درختان انبوه یا حیوانات دیگر جذابیت بیشتری به این نقاشی خواهد داد و آن را به یک اثر هنری متفاوت برای بچه ها تبدیل می کند.

 

بنر خرید اسباب بازی دایناسور

 

با سایه دایناسورهای اسباب بازی نقاشی کنید

با قرار دادن دایناسورها در مقابل نور چراغ مطالعه یا یک منبع نور می توانید سایه آنها را ایجاد کنید و فرزندتان را به خط کشی دور این سایه تشویق کنید. بعد از خاموش کردن چراغ فرزندتان می تواند جزییات بیشتری را به نقاشی دایناسور خود اضافه کند. برای شروع این نوع از نقاشی بهتر است از دایناسورهای بزرگ تری که جزییات سایه ای کمتری دارند مانند انواع تیرکس استفاده کنید.

نقاشی با دایناسورها

 

اسکلت دایناسوری درست کنید

با استفاده از انواع پاستا می توانید روی یک بستر شنی یا حتی روی یک کاغذ رنگی اسکلت یک دایناسور ماقبل تاریخ را درست کنید. البته برای راحت شدن کارتان می توانید از پیرینت اسکلت دایناسورها استفاده کنید یا پاستا را روی خمیر بازی پهن شده روی میز بچسبانید تا حرکت نکند. این راهکار خوبی برای آشنا کردن کودکان با نام طولانی برخی از دایناسورهاست.

اسکلت دایناسور روی خمیر بازی

حیوانات را در کنار دایناسورها قرار دهید

گاهی ترکیب کردن چند اسباب بازی کنار هم می تواند زمینه ساز خلق داستان های جالبی برای بچه ها باشد. مثلا مقداری لگو، چند ماشین یا برخی از حیوانات را در کنار دایناسورها  بگذارید تا شروع یک داستان جنگ و گریز باشد.  این روش از بازی با دایناسور و حیوانات اسباب بازی به باز شدن ذهن بچه ها کمک زیادی می کند.

دایناسورها را دسته بندی کنید

بچه های کوچکتر می توانند دایناسورها را از نظر اینکه گیاه خوار هستند یا گوشت خوار، چه رنگی هستند یا چه  اندازه ای دارند، دسته بندی کنند. توجه به جزییات در این روش بازی افزایش می یابد.

دسته بندی دایناسور

دایناسورهای اسباب بازی را با عکس کارت ها تطبیق دهید 

برای بچه هایی که سواد خواند و نوشتن دارند می توانید فلش کارت های دایناسورها را درست کنید تا آنها را با دایناسور هایی که دارند انطباق دهید و نام آنها را پیدا کنند. این سبک از بازی با دایناسورها برای کودکان 8 تا 9 ساله بسیار مهیج و آموزنده خواهد بود.  

انطباق عکس با اسباب بازی دایناسور

رنگ آمیزی دایناسورها را فراموش نکنید

بعضی از بچه های خردسال توانایی کشیدن نقاشی دایناسور را ندارند. آنها در قدم اول از رنگ آمیزی نقاشی ها لذت می برند و هماهنگی چشم و دست خود را افزایش می دهند. شما می توانید فایل پی دی اف نقاشی دایناسورهای دوست داشتنی را از اینجا به صورت رایگان دانلود کنید.

دانلود رایگان کتاب های رنگ آمیز ی و نقاشی 

منبع : https://mag.toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )

 

5 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x