صنعت اسباب بازی

سودآوری راه اندازی اسباب بازی فروشی موفق

گفتگو با موسس فروشگاه اسباب بازی موفق Tigerدر انگلستان

اگر بعد از بررسی ایده های مختلف، به راه اندازی اسباب بازی فروشی فکر می کنید؛ باید سوالات خوبی بپرسید و پاسخ های درستی برای آنها پیدا کنید. اگر بدون آگاهی و تنها از روی علاقه فردی وارد این بازار شوید ممکن است خیلی زود شکست بخورید در حالی که کمی مطالعه و شناختن بازار و مخاطبان می تواند به موفقیت و درآمد زایی شما کمک زیادی کند. برای مثال شما باید سرمایه لازم برای راه اندازی اسباب بازی فروشی را تخمین بزنید؛ متناسب با توانمندی مالی خود موقعیت مکانی نسبتا پر رفت و آمدی را برای آن در نظر بگیرید؛ مهارت های لازم برای فروش اسباب بازی را کسب کنید و میزان سودآوری آن را تا حدودی پیش بینی کنید. ریسک های کار را شناسایی کنید و برای رفع آن راهکارهای را در نظر بگیرید و . . . در این مقاله از  مجله بازار اسباب بازی به تعدادی از سوالات مهمی که در زمینه راه اندازی اسباب بازی فروشی مطرح می شود، پاسخ داده ایم. اما نکته حائز اهمیت این است که شما با توجه به شرایط خودتان پاسخ های روشن تر و قانع کننده تری به این سوالات بدهید تا با خیالی آسوده تر وارد صنعت اسباب بازی شوید و  فروشنده موفقی در این بازار باشید. اما مهمترین سوالاتی که باید از خودتان بپرسید: 

راه اندازی اسباب بازی فروشی

در چه مکانی قصد راه اندازی اسباب بازی فروشی را دارید؟

اگر خودتان مغازه دارید و مغازه تان در موقعیت خوبی قرار دارد یک قدم جلو هستید. در غیر این صورت باید در موقعیت های پر رفت و آمد شهر خود به دنبال اجازه یک مغازه مناسب باشید. سرمایه مورد نیاز برای اجاره بسته به میزان پا خور و متراژ مغازه متغییر است. اما قطعا انتخاب درست مغازه، تاثیر سرنوشت سازی در موفقیت شما در این کار دارد.

سرمایه لازم برای راه اندازی اسباب بازی فروشی چقدر است؟

شما باید هزینه لازم برای اجاره مغازه، قفسه بندی و دکور ، خرید اسباب بازی، کارگر یا فروشنده را مکتوب کنید. باید بدانید که سرمایه معینی برای راه انداختن اسباب بازی فروشی تعریف نشده و هزینه های شما به متغیرهای زیادی وابسته است. اما برای تصمیم گیری راحت تر باید حالت ایده ال و کف سرمایه را در نظر بگیرید و بعد با اشرافی که نسبت به موضوع پیدا کردید یک تصمیم منطقی بگیرید. بعضی از کاسبان بودجه زیادی را صرف دکور مغازه می کنند تا به قول خودشان باعث جذب مشتری شود اما به این نکته مهم توجه نمی کنند که ممکن است در چند ماه اول درآمد و هزینه آنها با هم همخوانی نداشته باشد و مجبور باشند چند ماه از جیب بخورند. بنابراین در شروع کار حساب شده قدم بردارید و بی گدار به آب نزنید. توصیه ما به شما این است که همه مخارجی که باید انجام دهید به شکل یک جدول درآورید و  قیمت هر چیزی را روبه روی آن بنویسید . چون حدس زدن هزینه ها و عدم مدیریت حساب شده آن باعث اتلاف زمان و حتی سرمایه شما می شود. در حالی که یک چک لیست کمک می کند هزینه های اضافه را کم کنید و موضوعات مهم تر را در صدر فهرست قرار دهید.

بیشتر بخوانید : بررسی سودآوری صنعت اسباب بازی در جهان 

برای راه اندازی اسباب بازی فروشی چه مهارتی باید داشته باشید؟

هر فروشنده ای جدای از اینکه چه محصول یا خدمتی را ارائه می دهد به یک مهارت بنیادین نیاز دارد، مهارت فروشندگی! حتما شما هم فروشندگان زرنگی را دیده اید که خیلی خوش سر و زبان هستند و چیزی که اصلا لازم نداشته اید  به شما  فروخته اند. برای راه اندازی اسباب بازی فروشی سودآور باید فروشنده خوبی باشید. برای این منظور باید مشتری خودتان را به خوبی بشناسید و نسبت به گروه های سنی کودکان و نیازهای رشدی آنها اشراف کاملی داشته باشید.  از طرف دیگر باید با انواع اسباب بازی های موجود در بازار آشنا باشید تا بتوانید گزینه های خوبی را به مشتری پیشنهاد کنید.

صبر و حوصله هم از دیگر مهارت هایی که شما باید داشته باشید. چون ممکن است برای یک مشتری اسباب بازی های زیادی را از جعبه بیرون بیاورید، باتری بندازید، امتحان کنید و دست آخر مشتری با یک تشکر، بدون خرید مغازه را ترک کند.

همچنین باید بدانید که راه اندازی اسباب بازی فروشی کار پر ریسکی به شمار می رود چون شما ممکن است از بازارهای اسباب بازی تهران یا شهرستان محل اقامت خودتان یک سری محصولات را تهیه کنید ولی مشتری نداشته باشد و روی دستتان بماند. برخلاف طلا فروشان که بالاخره می توانند همه اجناس خود را آب کنند. اسباب بازی فروشی در ردیف مشاغل ضروری نیست بنابراین تضمینی برای فروش همه اسباب بازی ها وجود ندارد. بنابراین هنگام خرید اسباب بازی  به نیاز مشتریان توجه کنید و با تکیه بر سلیقه شخصی خرید نکنید.

فروشگاه اسباب بازی چقدر برایتان سودآور خواهد بود؟

” هر چه قدر پول بدی همان قدر آش می خوری “، برای این پرسش ضرب المثل خوبی است. چون شما هر چقدر در این کار با فراست بیشتری سرمایه گذاری کنید به سودآوری بیشتری می رسید. برای مثال وقتی مغازه خوبی داشته باشید که در یک مکان تجاری باشد، محل تردد باشد، اسباب بازی های متنوع و جذابی داشته باشد و فروشندگان خوبی برایتان کار کنند، مسلما درآمد خوبی خواهید داشت. اما اگر در تامین یکی از این فاکتورها مشکل داشته باشید، سودآوری شما از فروشگاه اسباب بازی فروشی تغییر می کند. اما به طور کلی سود اسباب بازی فروشی بین 14 تا 30 درصد است. اسباب بازی های ایرانی سود کمتری دارد و اسباب بازی های خارجی سود بیشتری خواهد داشت. اما فروش شما تحت تاثیر مناسبت های مختلف هم قرار می گیرد. برای مثال مناسبت هایی مانند اعیاد، جشن ها فروش شما را افزایش می دهد و در نقطه مقابل در ایام سوگواری و محرم هم از فروش شما کاسته می شود.

اسباب بازی فروشی پر درآمد

تجربه یک کارآفرین موفق در راه اندازی اسباب بازی فروشی

با فرض بر اینکه شما به همه پرسش های بالا پاسخ قاطعی داشته اید و مقدمات راه اندازی اسباب بازی فروشی را مهیا کرده اید نوبت به سوال مهم آخر می رسد. چطور می توانیم از راه اندازی اسباب بازی فروشی به درآمد برسیم؟ شنیدن داستان راه اندازی اسباب بازی فروشی موفقی که مشکلات و سختی ها را پشت سر گذاشته باشد و به درآمد برسد، برای کسانی که آغاز راه هستند می تواند یک تجربه خوب باشد. به همین دلیل در ادامه این مقاله به چگونگی موفقیت فیلیپ بایر در راه اندازی اسباب بازی فروشی TIGER انگلستان می پردازیم. نمونه موفقی که راز و رمزهای سودآورشدن و درآمدزایی فروشگاه اسباب بازی را برای علاقمندان به خوبی توضیح داده است.

گرفتن نمایندگی راه اندازی اسباب بازی فروشی

فروشگاه اسباب بازی TIGER یکی از فروشگاه های مطرح انگلیس در زمینه فروش محصولات مرتبط با کودکان است. زمانی که فیلیپ بایر با همسرش تصمیم گرفتند وارد کار خرده فروشی اسباب بازی و وسایل سرگرمی شوند، اصلا فکرش را هم نمی  کردند که به چنین موفقیتی دست پیدا کنند. آنها با گرفتن نمایندگی خرده فروشی تیگر از شعبه اصلی آن در دانمارک، اقدام به راه اندازی اسباب بازی فروشی TIGER در انگلستان کردند. به طوری که از  ۳۱۴ فروشگاه  این برند که در کشورهای اروپایی، ژاپن و استرالیا و انگلستان تاسیس شده، ۴۴ فروشگاه به همت بایر راه اندازی شده است. آنها در کار خود روزهای تلخ و شیرینی زیادی را پشت سر گذاشته اند و می توانند نماینده موفقی برای راه اندازی اسباب بازی فروشی باشند. در ادامه مصاحبه retail news را با فیلیپ بایر می خوانیم . تا با عواملی که فروشگاه اسباب بازی TIGER را به برند محبوبی در انگلیس تبدیل کرد بیشتر آشنا شویم.

چه عواملی باعث موفقیت شما در راه اندازی اسباب بازی فروشی فروشی بوده است؟

عزم و اراده قوی و نگرش مثبتی که والدینم به من هدیه کردند، زمینه اصلی موفقیت من در کسب و کارم بوده است. پدر و مادرم همیشه به من می گفتند: ” فیلیپ، هر چیزی که به ذهنت برسه می تونی انجام بدی!  ” این طرز فکر باعث شد خواهر و برادرم نیز در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق شوند. به طوریکه خواهرم سوزان کارگردانی است که جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را در سال ۲۰۱۰ به دست آورده و برادرم تنها غیر آمریکایی کمیته اجرایی دانشگاه هاروارد است.

با چه سرمایه ای اولین فروشگاه اسباب بازی را راه اندازی کردید ؟

می توانم بگویم هر چه در کل زندگی پس انداز کرده بودیم برای اولین فروشگاه مان گذاشتیم. کل پس انداز زندگی مشترک  بعلاوه وام مسکنی که گرفته بودیم روی هم ۵۰ هزار یورو شد که سرمایه شروع کارمان شد.

قبل از راه اندازی اسباب بازی فروشی، چه کسب و کاری داشتید؟

شاید باورتان نشود اما چند سال در آتلیه عکاسی کار می کردم و ده سال هم در یک سوپر مارکت بزرگ کار می کردم و اصلا تجربه ای در زمینه خرید و فروش اسباب بازی نداشتم. 

چطور شد که به فکر راه اندازی اسباب بازی فروشی افتادید؟

من علاقه ی زیادی به راه اندازی فروشگاه برای خودم داشتم. به همین دلیل به سختی همسرم را راضی کردم که نمایندگی فروشگاه های تایگر را بگیریم. با وجودی که تغییر شغل در ۴۰ سالگی به تنهایی چالش بزرگی محسوب می شود، خودم را متعهد کردم که در این کسب و کار به موفقیت برسم و نمایندگی های فروشگاه اسباب بازی تایگر را در شهرهای مختلف انگلستان  تاسیس کنم .

سود دهی فروشگاه های اسباب بازی شما چقدر است؟

در سال گذشته با ۶۴ درصد رشد به ۳ میلیون یورو رسید. اگر چه این سود نسبت به فروشگاه های زنجیره ای وال مارت رقم کوچکی است.  اما در مقابل رقبای مشابه خودمان بسیار عالی است.

مغازه اسباب بازی فروشی

مهمترین ارزش کاری شما چیست؟

تشکیل یک تیم کاری با اخلاق و متحد در فروشگاه اسباب بازی TIGER  که خودشان را قلب کسب و کار بدانند.

ویژگی شاخص فروشگاه های شما چیست؟

مساحت نسبتا بزرگی که مشتریان به راحتی در میان غرفه ها قدم بزنند، اولین مشخصه فروشگاه اسباب بازی TIGER است . این مساحت در اغلب فروشگاه ها بین ۱۴۰ تا ۲۸۰ متر می باشد. ویترین های کوتاه، رنگ بندی شاد و جذاب محصولات و نورپردازی حرفه ای از ویژگی های مشترک تمام این فروشگاه های ما است.

اولین مسئولیتی که در فروشگاه اسباب بازی بر عهده داشتید چه بود؟

از آنجا که ۵۰ درصد سهام  فروشگاه اسباب بازی TIGER  را خریداری کرده بودم به عنوان مدیر عامل آن انتخاب شدم.

شما کدام یک از رقبای خود را در اداره فروشگاه اسباب بازی تحسین می کنید و چرا؟

فروشگاه های جان لوییس به خاطر توانایی بالا در رقابت و انعطاف پذیری در ارائه خدمات یکی از موفق ترین کسب و کارهای این حوزه هستند.

چه عاملی باعث توسعه فروشگاه اسباب بازی TIGER شده است؟

گاهی اوقات با تمرکز بر جزییات مهم ، جلوی عملیاتی شدن سریع ایده ها را می گیرم. این طرز فکر اگرچه گاهی سرعت ما را کم می کند اما در توسعه استراتژیک کسب و کارمان تاثیر می گذارد.

بزرگ ترین معلم شما در این کسب و کار چه کسی است؟

Lennart Lajboschitz بنیانگذار و مدیر اجرایی فروشگاه های تایگر در دانمارک.

فروشگاه اسباب بازی

برای کسی که می خواهد اقدام به راه اندازی اسباب بازی فروشی کند چه توصیه ای دارید؟

توجه و دقت کافی در انتخاب محل ، انتخاب محل و انتخاب محل داشته باشید.

بزرگ ترین ریسک فروشگاه اسباب بازی شما نسبت به رقبا ؟

 رقبای ما به علت گرانی فوق العاده فروشگاه های خیابان آکسفورد، به راه اندازی اسباب بازی فروشی در این خیابان فکر هم نمی کردند. در حالی که ما یکی از بهترین  فروشگاه اسباب بازی TIGER  را در همین خیابان آکسفورد افتتاح کردیم.

چه عاملی رضایت شغلی شما را افزایش می دهد؟

مشتریان خوب و کارکنانی که از جان و دل برای رشد فروشگاه مایه می گذارند.

فروشگاه مورد علاقه شما کدام فروشگاه است و چرا؟

فروشگاه اپل به دلیل معماری زیبا و کارکنان فروش مجربی که دارد همواره برایم الهام بخش بوده است.

اگر صاحب این کسب و کار نبودید اکنون مشغول چه کاری بودید؟

احتمالا با ادامه تحصیلات دانشگاهی تا سال ۲۰۰۸ تبدیل به یک عکاس حرفه ای معماری می شدم.

 

صحبت پایانی 

اگر زمانی که اولین فروشگاه اسباب بازی را در انگلیس باز کردیم، کسی به من می گفت:” تو در ۱۴ سال آینده صاحب ۲۶ فروشگاه اسباب بازی خواهی شد و ۴۰۰ کارمند برایت کار خواهند کرد”. این حرف برایم آنقدر غیر منطقی به نظر می رسید که نگاه تاسف باری به او می کردم و می گفتم: از کدام سیاره آمدی؟ اما اگر کسی امروز به من بگوید: درآمدت به ۱۵ میلیون پوند خواهد رسید، با لحن قاطعی می گویم: بله احتمال دارد.”

 این داستان موفقیت کسب و کارهایی است که از نقطه کوچکی شروع کردند  و پس از چند سال تلاش و کوشش شبانه روزی شرکت های بزرگی برای خود ساختند. اکنون فیلیپ بایر ۵۴ ساله است . او بعد از سال ها کار در آستانه سال نو میلادی، در حالی که بسیاری از هم سن و سال هایش یک تعطیلات کوتاه را تجربه می کنند، در نهایت آرامش یک برنامه طولانی مدت پنج هفتگی را برای تعطیلات خود در نظر گرفته و آرزو می کند شب سال نو را با بارش برف به صبح برساند.

 

 

منبع :htts://mag.toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است  )

5 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
احمد
احمد
2 ماه قبل

واقعا باز کردن مغازه توی این شرایط خیلی کار سختی. به نظرم ریسک هاش خیلی زیاده و اجاره هاش خیلی بالاست

دکمه بازگشت به بالا
1
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x