صنعت اسباب بازی

حرفينه ساز فرداد و ارزش های خانوادگی

مدیریتی با نگاه ارزش محور

مدیرعامل شرکت حرفینه ساز فرداد، یکی از افراد پر تلاش است که با استفاده از تجربیات کاری و نویسندگی خود اقدام به طراحی  و تولید کرده است. وقتی کتاب بازگشت کماندار او را می خوانی یک دنیای اساطیری در ذهن شما به تصویر کشیده می شود مثل تعبیر زیر

آرش کمانگیر هم كه باشی بی آنکه بخواهی نمونه بی همتای اسطوره های جهان می شوی و مثالی فراموش ناشدنی از جان فشانی در راه میهن. تمام وجود ت در چله کمانی می نشیند و از فراز دماوند به پرواز در می آید تا نام این کهن سرزمین را جاودانه نماید. تفاوتی نمی کند آرش كمانگيری یا نگهبان ارزش ها ی اساطیر. 

این بار مردی از این بوم و بر به پا خاسته است تا با زنده کردن نام تو چشم انداز روشنی برای فردا ترسیم نماید و با دستان پر توان خود، دروازه های صلح و دوستی را تا همیشه تاریخ،‌ به روی بشریت باز کند. مردی که  استفاده از اسطوره های ملی را بر خود واجب می داند. او با فکر پر بار گردن لحظه های کودکان شب های خود را به صبح می رساند و با کوله باری از امید، به آینده نزدیک دل سپرده است. آینده ای که  کودکان با اسطوره ها ی ملی خود هم بازی شوند و از دلاوری ها و پهلوانی آنها جانی دوباره بگیرند. حسن فرد مقدم، در کتاب خود با نام “ یادداشت های سال ۲۱۱۲، تحت عنوان بازگشت کماندار” زندگی دوباره ای به آرش داد تا دگر بار به خودمان یادآوری کنیم که پهلوانان هرگز نمی میرند. او علاوه بر نوشتن  دستی هم در تولید دارد. او این مسئوليت را در سمت مدير عامل شركت حرفينه ساز فرداد به انجام می رساند. صنعت اسباب بازی  نیازمند جضور چنین افرادی است تا ارزش های ملی ما را در طول تاریخ بشناسند و در تولیدات خود از این اسطوره ها  استفاده کنند. 

مدیر امل شرکت حرفینه ساز فرداد به ارزش های ملی و خانواده  احترام می گذارد
باید در تولیدات فرهنگی از شخصیت های ملی هم استفاده کنیم

دیداری دوباره با مدیر عامل شرکت حرفینه ساز 

در یکی از آخرین روزهای پاییز در حالی که سرما زیر پوست شهر مي خزید و آفتاب برای خالی نبودن عریضه بر اوج آسمان نشسته بود، طی هماهنگی  قبلی به دفتر شرکت حرفینه رفتیم تا گفت و گویی با مدیر عامل شرکت حرفينه ساز فرداد داشته باشیم. سابقه آشنایی ما با وی به نمایشگاه کانون پرورش فكری سال ۸۸ باز می گشت زمانی  که مقدم با اشتیاقی فراوان بازی های خود را به  مخاطبان معرفی  می کرد و در نگاه کنجکاو آنها به دنبال بازخورد بود. اکنون بعد از چهار سال باز هم در مقابل همان مرد مشتاق و خوش فکر نشسته بودیم . به نر می رسید بزرگ ترین تغییر او گرد سفید زمانه بر تارهای موی او بود، كه ایشان را بسیار با تجربه و پخته نشان می داد، او بسیار صبور و آرام بود و با انگیزه ای ستودنی چنان به توضیح محصولات خود پرداخت که هر شنونده ای را سر ذوق مي آورد.

ورود  شرکت حرفینه ساز  به جمع کارآفرینان

او هم اکنون ۴۶ بهار را پشت سر گذارده، در سال ۶۹ با اخذ درجه کارشناسی دریانوردی از دانشگاه علوم دریایی نوشهر فارغ التحصیل شد. پس از چند سال کار در نیروی دریایی، ارتش را ترک کرد تا با مدیریت فروش شرکت های معتبری چون پاک سمن و تن آرا شغل آزاد راهم محک زند. وی سرانجام در سال ۸۶ با ثبت شركت حرفينه ساز فرداد به جمع تولید كنندگان اسباب بازی پیوست تا جایگاهی را در تولید بازی های فكری به دست آورد. از کسی که تجربه زیر پا گذاشتن  دریاها را داشته جز این هم انتظار نمی رود که دل به دریا زند و سوار بر امواج خیال انگیز، راهی دیار کار آفرینان گردد. 

شروع کار یک کسب و کار

مدير عامل شركت حرفينه ساز فرداد در مورد چگونگی ورود خود به دنیای تولید مي گوید: زمانی که در نیروی دریایی بودم با تعدادی از دوستانم اسكریل بازی می كردیم كه یوگسلاوی الاصل بود، اما متاسفانه  برای بیشتر زبان ها جز فارسی ترجمه شده بود. پس ما هم به ناچار با نمونه انگلیسی آن مشغول می شدیم. از آنجا كه انگلیسی زبان مادری ما نبود، گاهی وقت ها ادامه آن، برای ما سخت و خسته کننده مي شد. این مساله به شدت ذهن مرا به خود مشغول نمود . در نهایت  سال ۸۶ به طور جدی تصمیم گرفتم وارد فضای تولید شوم و نمونه بهتری از این بازی را طراحی کنم. شرایط جدید  فرصتی برای من مهیا نمود تا آن را به زبان فارسی ترجمه کنم و به گونه اي آن را وطنی تبدیل كنم. بعد از گرفتن زواید و افزودن بخش های تازه تر به بازي اسكربل، « حرفينه » متولد شد. 

 فکر بازبینی روی یک سرگرمی باعث شد مدير عامل شركت حرفينه ساز فرداد به عنوان فردی کار آفرین، معرفی شود. این طرح جدید مزیت های  زیادی دارد و علاوه بر آموزش حروف فارسی، باعث تقویت حافظه و افزایش گستره کلمه ها مي شود. به  طوری که حتی برای بزرگسالان نیز جذابیت خاص خودش را دارد. از این زمان به بعد، بازی های آموزشی و فرهنگی مختلفی را طراحی نمود كه تعداد آنها به ۴۰ مورد می رسد. از این میان حدود ۶۰٪ آنها اجرا شده و باقی آنها در مرحله نمونه سازی قرار دارند.

 

سبد توليدات حرفینه ساز

مدیر عامل شرکت حرفینه ساز فرداد در مورد تنوع و تعداد محصولات شرکت می گوید: هم اکنون در سبد تولیدات ما بیش از ۱۵ محصول قرار گرفته كه تعدادی از آنها با استقبال بیشتری برخوردار بوده است. دریانورد خلیج فارس، ماموریت فضایی، آتش نشان قهرمان،  حرفینه فوتبال و بازی کارت های قرآنی از جمله بازی های ما هستند. گفتنی است تعدادی از این محصولات برای ارگان های خاص طراحی شده است. برای مثال بازی دریایی ماموریت D76 را به سفارش ‌نیروی راهبردی نیروی دریایی طراحی و تولید كردیم. برای سازمان های دیگری چون روابط عمومی شرکت های آب و فاضلاب استان تهران و استان البرز، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و برخی شرکت های خصوصی نیز ایده های زیادی داشتیم.

 مدیر عامل شرکت حرفینه ساز فرداد طراح و نویسنده است
مدیر عامل شرکت حرفینه ساز فردادبازی های دورهمی و خانوادگی تولید می کند

موفقیت های حرفينه ساز 

مقدم در مورد موفقیت های شرکت حرفینه  ساز اینطور  می گويد: پس از شش سال کار بی وقفه و کسب سه رتبه برتر از سه جشنواره ملی درصدد هستیم با خلق ایده های نو تحول سازنده ای در بازی های فكری و آموزشی  ایجاد نماییم.  از افتخارات شرکت “حرفينه ساز ” کسب اعتبار نامه کیفیت رسانه های آموزشی از معاونت فناوری ارتباطات و اطلاعات آموزشی است. بعلاوه ما برای پانزده محصول خود از شورای نظارت بر اسباب بازی گواهی نامه ثبت و هولوگرام دریافت نمودیم. شرکت در نمایشگاه های مختلف اسباب بازی و ارائه محصولات مان نیز سبب شد از دومین جشنواره ملی کودک الکترونیک رتبه اول بازی های فرهنگ ساز را کسب کردیم. در دومین مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی نیز تقدیرنامه دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی فناوری نهاد ریاست جمهوری را گرفتیم. 

 

شاه کلید موفقیت شرکت های فعال

مقدم علت موفقیت و ماندگاری محصول خوب را ” طراح مناسب می داند و معتقد است : جذب مشتری از اصول اساسی هر شغلی است. مشتریان ما عمدتا معلق به گروه خانواده و کودکان است به همین منظور “پیاده سازی ایده” جایگاه خاصی برای ما دارد. گاهی اوقات این فاکتور آنقدر اهمیت پیدا می نماید كه به تنهایی زمینه ساز موفقیت یا شکست محصول مي شود. ما هم بیشتر کارهایمان را به گونه اي پیاده سازی مي كنیم  تا برای کودکان جذاب باشد. برای مثال در ” جامپو ” که از کتاب ” فرست فرند ” الهام گرفته شده از شخصیت های اصلی کتاب برای طراحی روی جلد و داخل آن استفاده نمودیم. این روش باعث می شود تا هم خوانی بیشتری به وجود آید.  استراتژی شرکت حرفينه استفاده از  اندیشه های نوین  است كه علاوه بر جذابیت، زمینه آموزشی داشته باشند.

 

فراز و نشیب های مقابل حرفینه ساز

مدیر عامل شرکت حرفينه ساز فرداد با اشاره به فراز و نشیب های کار خود می گوید: در کسب و کار ما كه باشید هر لحظه آن برایت خاطره می شود.  اما برخی از این لحظات نقش پر رنگی در حافظه ما می یابند و برای ما به خاطرات ارزنده ای تبدیل می شوند. در نمایشگاه غنچه های شهر با پروژه های مختلف، شرکت کردیم. زمانیکه داشتم یکی از محصولات مان را برای جمعی از حاضرین توضیح می دادم، یکی از آنها  خوشش آمد و با شادمانی آن را برای میهمانی شب شان خرید. روز بعد دوباره این خانم آمد و چند بسته از این کالا را خرید.  وقتی علت را از او جویا شدم گفت: “ما در فامیل مان جوانان زیاد داریم . زمانی كه دور هم جمع می شویم فرصت خوبی برای مان فراهم می شود تا سرگرم شویم.  اما آنقدر چند بازی را تکرار کردیم، خسته شدیم. محصول شما به خاطر شباهت به چهار برگ، جالب بود. از طرف دیگر باعث مي شود اطلاعات عمومی مان را بسنجیم و خب گاهی برخی اشتباهات املایی را درست کنیم. به همین علت برای جمع خانوادگی و دوستانه ما بسیار آموزنده و مفید بود. این کالاهای خوب می تواند هدیه مناسبی برای سایر دوستانم باشد وقتی صحبت های  ایشان را شنیدم بسیار خوشحال شدم. خستگی مدت ها کار و تلاش از تنم بیرون رفت.

خاطره دیگرم به روز پایانی همین  نمایشگاه باز می گردد، آن روز مسئولین سالن چند بار از من و همسرم دعوت نمودند تا برای اختتاميه مراسم به سالن برویم. ما هم كه درگیر توضیح بازی ها برای حضار شده بودیم، بالاخره با اصرار آنها سالن را ترک نمودیم و به سالن اجتماعات  رفتیم .با دیدن نام خودمان روی صندلی های ردیف اول باعث تعجب ما شد. بعد از چند سخنرانی در پایان قرار بود از صاحبان کسب و کار های برتر تقدیر شود. ما که هنوز متوجه علت اصرار این دوستان نشده بودیم مراسم را دنبال می کردیم که ناگهان نام مدیر عامل شرکت حرفينه ساز فرداد را از پشت بلند گو اعلام نمودند.  به این ترتیب مقام سوم تولید را به همراه مبلغ نقدی به عنوان هدیه دریافت نمودیم.  شنیدن نام شرکت در آن فضای تخصصی آنقدر برای ما جذاب بود که برای حضور قدرتمند تر در این حوزه دلگرم شدیم.

 

خيزي براي آينده

مقدم با نوشتن  کتاب “يادداشت هاي سال ۲۱۱۲ ، با عنوان بازگشت كمان دار”  تلاش کرده است با به خلق انسانی كه یادآور آرش است،  فضای علمی – تخیلی را برای خواننده به تصویر درآورد. همچنین می کوشد خواننده را با رویداد های پر تنش و احساسی همراه کند. او  هدف از نوشتن آن را صرفا داستان سرایی نمی داند و می گوید: در سال ۹۱ برای خلق شخصیت ها و تولیدات آینده تصمیم گرفتم یک کتاب علمی تخیلی را به رشته تحریر درآورم و پس از انتشار آن برای ساخت پویا نمایی آن اقدام نمایم.  اکنون در جستجوی یافتن سرمایه گذار مناسب هستم. امیدوارم با ساخت آن زمینه مناسبی برای ساخت شخصیت هاي ملی آن فراهم كنیم تا برنامه های سرگرمی ما به جای وام گرفتن شخصیت هاي خارجی با بزرگان برجسته ایران خودمان تهیه شوند.

 

حرف آخر 

وطن تنها خاک و سنگ و خشت محل زادگاه نیست . . . مفاهیم ملیت، فرهنگ، مذهب و وابستگی های تاریخی هستن که روی هم رفته به کلمه ها یی مانند وطن روح می بخشن و در یک کلمه جلوه گر می شن.  وقتی با عرق و تعصب و عشق آمیخته شدند، اون وقت حسی به نام وطن دوستی شکل  مي گیرد. با این حس  و حال،  انسان می تواند، بزرگ ترین مشکلات و موانع موجود، در راه رسیدن به هدفش رو از میان بردارد.  حتی به این انسان انگیزه بده که  جان خودش رو هم به پای این اهداف والا فدا نماید.

متن بالا قسمتی از کتاب” یادداشت هاي سال ۲۱۱۲ ” است. سطر سطر این کتاب سرشار از مفاهیم مثبتی است که ذهن خیال پرور خواننده را گام به گام با تار و پود شخصیت اصلی داستان همراه می نماید.  تا بار دیگر شاهد بازگشت آرش باشد که برای نجات انسان ها، از خود گذشتگی می نماید. مقدم با خلق این اثر علمی – تخیلی بر آن شده تا طرح جدیدی را برای محصولات این حوزه رقم بزند. او  زمینه لازم را برای رشد و پرورش شخصیت های وطنی ایجاد نماید. چشم انداز روشن مدیر عامل شرکت حرفیه ساز فراداد،  گویای این مطلب است که تولید کننده تا چه حد مي تواند با بهره مندی از ابزار ها مناسب  چون نویسندگی، داستان سرایی و انیمیشن جایگاه ایده آلی را برای حضور قهرمانان ملی باز نماید. به طوریکه  به عنوان یکی از فعالان حوزه اسباب بازی بدرخشد. بی تردید این رويه، بر روح و روان کودکان نیز تاثیری مثبتی خواهد داشت. از این رو برای موفقیت ایشان و تمام دست اندر کاران این کسب و کار  آرزوی موفقیت می کنیم. 

 

منبع : https://toyinfo.ir (استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )

 

5 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x