بازی و اسباب بازی

اسباب بازی مناسب برای کودک دو ساله

مناسب ترین ها برای اسباب بازی کودک دو ساله

اسباب بازی کودک 2 ساله باید ویژگی های خاصی داشته باشد زیرا کودکان از دو سالگی وارد یکی از مهمترین مقاطع رشدی خود می شوند و هر روز چیز جدیدی یاد می گیرند. یک روز صدای یک گربه را تقلید می کنند و یک روز با کنار هم گذاشتن قطعات بزرگ یک پازل ذوق می کنند. بازی هایی که در نگاه اول ساده به نظر می رسند، یک نکته جدید به آنها می آموزند و درک آنها از جهان را بیشتر می کنند.  از دید شناختی مغز آنها هفت برابر یک بزرگسال فعالیت می کند. گیرنده های حواس یک کودک دو ساله، به طور حیرت انگیزی وقایع و رخدادهای محیطی را ثبت و ضبط کرده و توانایی های حرکتی آنها هر روز بیشتر از روز قبل می شود.

کودکان نوپا اشتیاق فراوانی به یادگیری بی قید و شرط دارند. آنها از طریق مشاهده کردن، لمس کردن، به دهان بردن اشیا، پرتاب کردن و بازی کردن چیزهای زیادی را تجربه می کنند.

بهترین اسباب بازی های کودک دو ساله

مهمترین وظیفه والدین در انتخاب اسباب بازی

به گفته روانشناسان ، یکی از مهمترین وظایف والدین در این دوره حساس فراهم کردن محیط امن، بازی و اسباب بازی خوب و کتاب های مناسب است. این سه مورد در کنار هم می تواند یک محیطی غنی برای رشد و پرورش کودک ایجاد کند. تحقیقات بیست ساله مرکز اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا، این نکته را تایید می کند. محققان این دانشگاه معتقدند کودکان نوپایی که از محیط غنی تری برای یادگیری و تجربه کردن امن برخوردارند ضریب هوشی بالاتری دارند.   اسباب بازی های خوب در کنار کتاب های جذاب و رنگی از مهمترین مواردی هستند که می توانند تجربه غنی تری را برای کودکان دو ساله فراهم می کنند. بعلاوه اسباب بازی های که برای آنها تهیه می شود باید مورد علاقه آنها باشد و البته برایشان بسیار مفید تر خواهد بود اگر که علاوه بر جنبه سرگرمی، آموزنده هم باشد. 

اهمیت اسباب بازی کودک دو ساله

جذاب ترین ویژگی های اسباب بازی های کودکان دو ساله 

کودکان دو ساله انرژی و حس کنجکاوی بسیاری دارند و باید هدایایی برای آنها خریداری کنید که مورد توجه شان قرار گیرد.  کودکان در این سن ، خودشان فعالیت بیشتری پیدا می کنند و می توانند راه بروند، بدوند و حرکت های متنوع بسیاری داشته باشند. به همین دلیل از اسباب بازی و وسایل متحرک و چرخدار نیز بیشتر خوششان می آید. به طور مثال، سبد خرید یا اردکی که حرکت می کند نظر کودکان دوساله را به خود جلب می کنند. همچنین اسباب بازی هایی که فکرش را به کار گیرند ، همچون پازل یا خانه سازی نیز برایش جذاب هستند. جذاب ترین اسباب بازی ها برای کودکان دو ساله گزینه های مختلفی را برای مهارت های دست ورزی کودکان فراهم می کند. چرا که این گروه از کودکان رفته رفته یاد می گیرند از مهارت های حرکتی ظریف خود به روش های دقیق تری مانند چیدن، چرخاندن، چفت کردن استفاده کنند. تفاوت های رفتاری مختلفی هم در بین آنها دیده می شود برای مثال برخی از آنها به راحتی با کودکان دیگر بازی می کنند و عده ای از آنها هم به بازی های موازی خود در کنار بچه های دیگر ادامه می دهند. بچه هایی که با کودکان دیگر بازی می کنند، مهارت های بیشتری مانند گوش کردن نوبت گرفتن را هم یاد می گیرند. 

پرفروش ترین اسباب بازی های مناسب برای کودکان دو ساله

اگر به فکر خرید اسباب بازی برای فرزند خردسال خودتان هستید و اسباب بازی مناسبی را پیدا نکردید، این قسمت از مقاله به شما کمک می کند تا با گروه های مختلف اسباب بازی که برای کودکان دو ساله مفید هستند آشنا شوید.

 

انواع ساختنی ها

مگا لگوها یا لگوهایی که قطعات بزرگی دارند یک انتخاب خوب برای بچه های دوساله است . همچنین انواع بلوک های چوبی که روی هم گذاشته می شوند یا در کنار هم چیده می شوند با افزایش مهارت دست ورزی و توسعه هوش فضایی، گزینه های مناسبی برای این رده سنی محسوب می شوند.

عروسک ها و فیگورها

این دسته از اسباب بازی ها به چند دسته تقسیم می شوند:

عروسک های پولیشی

انواع خرس های پولیشی مثل تدی خرسه، دایناسور، خرگوش و حتی هزار پا در این گروه قرار می گیرد. جنس بعضی از عروسک های پولیشی از پارچه های نانو است تا برای کودکان خردسال حساسیت زا نباشد. روی هم رفته کیفیت این عروسک ها و تنوع آنها به گونه ای است که حتی در دل بزرگ تر ها هم جایی برای خودشان باز کرده اند.

عروسک های نرم و پارچه ای

بغل گرفتن و بازی کردن با عروسک های سرامیکی و پلاستیکی به خاطر اندازه و سنگینی شان  برای کودکان دو ساله راحت نیست. از طرف دیگر  ممکن است کودکان خردسال قطعات ریز این عروسک ها را به دهان خود ببرند. به همین دلیل عروسک های پنبه ای و پارچه ای را با نام های مختلفی مثل عروسک پا گنده و عروسک های روسی تولید کردند که بسیار نرم و سبک بوده و حالت چهره مهربان و زیبایی دارند. این عروسک ها به دختر کوچولوهای دو ساله ، یک همبازی آرام و دوست داشتنی را هدیه می دهد.

فیگورهای حیوانات بزرگ

فیگور حیوانات بزرگ و تو خالی از آنجا که کاملا نرم و بی خطر هستند می توانند توجه و علاقه کودکان را به خوبی به دست آورند. حیوانات مزرعه و انواع حیوانات جنگل در این مجموعه قرار گرفته می تواند کودکان را به داستان گویی تشویق کند.

بیشتر ببینید

انواع اسباب بازی حیوانات نرم

اسباب بازی های موزیکال

تنوع و گسترگی انواع  اسباب بازی های موزیکال، این گروه را به یکی از پرفروش ترین اسباب بازی های خردسال تبدیل کرده است. شما می توانید انواع ماشین های کوچک و بزرگ، هواپیما، هلی کوپتر، زیر دریایی و خلاصه بسیاری از شخصیت های محبوب کودکان مانند بازلایتر، سگ های نگهبان و . . . را در این گروه پیدا کنید. رقص نور و چراغ های چشمک زن زیبا در کنار پخش موسیقی های ملایم و شاد از مزیت های این اسباب بازی ها است.  

اینفوگرافی بهترین اسباب بازی کودک دو سال

 

انواع تلفن و موبایل اسباب بازی

بچه ها عاشق دست گرفتن موبایل و تلفن هستند. فشردن دکمه ها، شنیدن موسیقی و حتی تقلید نحوه مکالمه والدین، از تفریحات لذت بخش آنها است. موبایل های اسباب بازی هم دقیقا به همین منظور تولید شدند . زمانی که کشف ویژگی های تلفن اسباب بازی را به کودکتان واگذار می کنید، از تماشای دانشمند کوچکی که به اکتشاف تلفنی که خودش مالک آن است و به آن احساس تعلق دارد، لذت خواهید برد.

 

بازی فکری و آموزشی

بازی های مونته سوری

این اسباب بازی ها با ترکیب ویژگی های مختلف بصری و تقویت توجه و دقت کودکان گزینه مناسبی برای کودکان این رده سنی است. بر خلاف ظاهر ساده ای که این اسباب بازی ها دارند، قوای فکری کودکان دو ساله را به خوبی تقویت می کند.

جورچین ها و پازل ها

انواع مختلف جورچین به منظور آشنا کردن کودکان با رنگ، شکل و اندازه های مختلف طراحی شده اند. پازل های بزرگ مزرعه، ماشین، قطار و . . . هم در این ردیف قرار می گیرند و می توانند سبد اسباب بازی این گروه سنی را به خوبی کامل کنند.

 

ماشین های بزرگ و کالسکه ها

پسر بچه های دو ساله علاقه زیادی به کشیدن و هل دادن اسباب بازی های خود دارند. به همین دلیل کالسکه برای دختران و ماشین های بزرگ مثل آتش نشانی، لودر و کامیون برای پسران پشنهاد خوبی خواهد بود. مخصوصا زمانی که عروسک یا حیوانات خود را بتوانند درون آن قرار دهند و به یک سفر اکتشافی بروند.  

 برای مشاهده سریع اسباب بازی مناسب برای کودک خردسال می توانید از لینک زیر استفاده کنید

خرید اسباب بازی برای کودک دو ساله

در این مقاله کوشیده ایم تا با توجه به نیازهای رشدی کودکان در دو سالگی بهترین گروه های اسباب بازی را به والدین و مربیان معرفی کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نکات مهمی که هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان ۲ ساله باید بدانید

1. اسباب بازی هایی برای فرزندتان خرید کنید که به شیوه های مختلفی با آنها بازی کند

کودکان نوپا عاشق جدا کردن، کنار هم قرار دادن، بیرون کشیدن، گذاشتن، اضافه کردن و ساختن هستند. از این فرصت برای افزایش خلاقیت او استفاده کنید. برای این منظور اسباب بازی هایی در اختیارش بگذارید که کودک به شیوه های مختلفی با آن بازی کند و به اصلاح  روانشناسان دارای “پایان های باز “باشد. اسباب بازی هایی مثل لگو های بزرگ ، بلوک های چوبی و . . . از این قبیل بازی ها هستند که می توانند قوه تخیل کودک را به خوبی تحریک کرده و مهارت های حل مساله و تفکر منطقی را  به فرزند دو ساله شما بیاموزد.

آجرهای خانه سازی (لگو) بهترین اسباب بازی کودک ۲ ساله برای تقویت مهارت های رشد و پرورش اوست. با کمک این اسباب بازی ها، کودک قدرت انتخاب، در دست گرفتن، روی هم چیدن و دسته بندی رنگ ها و شکل ها را می آموزد. برای اینکه از امنیت این وسایل مطمئن باشید تا کودک آنها را در دهان خود نگذارد، خانه سازی های بزرگ و درشت را برای او انتخاب کنید.

نمونه ای از این اسباب بازی ها را می توانید در زیر مشاهده کنیدلگو اسباب بازی

مشاهده و خرید بلوک و آجره اسباب بازی

 

2. اسباب بازی ها را زیر دست و پای کودک رها نکنید

همه ما تجربه خرید اسباب بازی هایی را داشته ایم که فرزندمان دو روز با آن بازی می کند و دیگر نگاهش هم نمی کند. این بی علاقگی، علت های مختلفی می تواند داشته باشد. ساده بودن بیش از حد اسباب بازی ، متناسب نبودن آن با سن کودک و سرعت زیاد رشد او از مهمترین عوامل این بی توجهی است.

به همین جهت راهکاری که برای حل این مساله پیشنهاد می شود این است که اسباب بازی هایی را در سبد بازی او قرار دهید که پا به پای رشد فرزندتان قابل استفاده باشد و به توسعه مهارت ها و توانمندی های او کمک کند.  

در توضیح این مطلب باید بگوییم، برخی از وسایل بازی در یک مقطع سنی خاص قابل استفاده هستند و بعد جذابیت خود را برای کودکان از دست می دهند. مثل جغجغه ها که فقط نوزادان را سرگرم می کند. اما دسته دیگری از اسباب بازی ها این قابلیت را دارند که ،کودک در سالهای آینده هم به شکل های متفاوتی با آنها بازی کند. فیگور حیوانات، خانه های عروسکی، قطار، کامیون ، انواع ماشین ها …. نمونه ای از آنها هستند.

 

بازی کودک دو سال با حیوانات اسباب بازی

مشاهده و خرید حیوانات اسباب بازی

روش دیگری که  اسباب بازی ها را برای کودکان نوپا همچنان جذاب نگه می دارد و طول عمر مفید آنها را افزایش می دهد، این است که  اسباب بازی ها را از زیر دست و پای کودک جمع کنید. در این روش ، هر هفته چند اسباب بازی در اختیار فرزندتان قرار دهید. روانشناسان رشد معتقدند، بهتر است در هر دوره، تعداد محدودی اسباب بازی ولی از گروه های مختلف در اختیار فرزندتان بگذارید تا آنها بتوانند با ترکیب اسباب بازی ها در کنار هم، بهتر بازی کنند. برای اینکه بدانید چه تعداد اسباب بازی برای کودک مناسب است پیشنهاد می کنم مطلب زیر را بخوانید :

بچه ها به چه تعداد اسباب بازی نیاز دارند؟

بنابراین در خرید اسباب بازی برای کودکان دو ساله به ویژگی جذاب بودن آنها در طول رشد کودک توجه کنید و انتخاب هایی داشته باشید که در سالهای بعد هم کودک بتواند با آنها بازی کند و توانایی هایش را توسعه دهد.

3. اسباب بازی هایی که دارای مجموعه ای از وسایل هستند ، به رشد ذهنی کودک کمک زیادی می کند

کودکان در دو سالگی هر روز کلمات جدیدی می آموزند و دایره لغاتشان به سرعت پیشرفت می کند. آنها برای استفاده  به جا و به موقع از این کلمات به درک درست آن نیاز دارند. وقتی کودک کلمه آتش نشان را برای نخستین بار می شنود، این کلمه  برایش معنی و مفهوم خاصی ندارد و نمی تواند به واسطه آن رویدادی را تجسم کند. اما با گذشت زمان ، این کلمه در کنار کلمات مرتبط دیگری مثل آتش، لباس آتش نشانی، ماشین آتش نشانی، . . . یادگیری این مفهوم را برایش ساده تر می کند.

باید به این نکته مهم اشاره کنیم که در کنار هم قرار گرفتن کلمات مرتبط با هم، منجر به شکل گیری طرح واره های ذهنی می شود. کودکان با کمک این طرح واره ها می توانند داستانی را تعریف کنند یا ماجرایی را توصیف کنند و . . . . اساسا تفکر و تجسم کنند.

ویتنی کاسارس، MD، MPH، متخصص اطفال، نویسنده کتاب The Working Mom Blueprint، می گوید: « شکل گیری طرح واره ها از دو سالگی آغاز می شود و کودکان با کمک آن قادر به درک مفاهیم مختلف می شوند. »

در این رده سنی، کودکان به مرور طرح واره های خود را افزایش می دهند.  اما نکته مهم این است که استفاده از اسباب بازی های مناسب نظیر ست های مزرعه، پارکینگ های پلیس  که  دارای اجزا مرتبط به هم هستند به شکل گیری طرح واره های فرزندتان کمک قابل توجهی می کند . . . .

به طور کلی، تنوع اسباب بازی ها، در زمان یادگیری کودک صرفه جویی کرده و دایره لغات و مهارت های بیانی او را گسترش می دهد.  

 

4.حل کردن پازل ها و جرچین ها هوش کودک دو ساله را بیشتر می کند

آشنایی با اشکال مختلف، چرخاندن، پیچاندن، حرکت اشیا در مسیر های مختلف یکی از علاقمندی های کودکان دو ساله است که  به تقویت هوش فضایی آنها کمک زیادی می کند. اسباب بازی هایی مثل جورچین ها، پازل های مادر و کودک، پیچ و مهره ها  و . . . در این زمینه بسیار موثر هستند. بعلاوه این گروه از اسباب بازی های می توانند به  افزایش هماهنگی چشم و دست کودک نیز کمک کنند.

نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد مهارت های فضایی کودک با توانایی های دست ورزی او رابطه معناداری دارد.

حل کردن پازل کودک دو ساله

مشاهده و خرید پازل و لگو آسان

کودک دوساله با ساختن پازل خیلی چیزها می آموزد. رنگ و شکل و اندازه و قالب ها را یاد می گیرد و متوجه می شود هر قطعه ای جایگاه ویژه خودش را دارد و اگر در جای صحیح قرار نگیرند، نمی تواند به شکل موردنظر دست پیدا کند. انواع پازل های کاغذی، پارچه ای و چوبی در شکل های سه بعدی، دو بعدی یا حیوانات در فروشگاه ها وجود دارند. فقط باید سعی کنید انواع مناسب دو سال را انتخاب کنید. 

5.تنوع بازی های آنها را افزایش دهید

در حدود 2 سالگی، کودک از هویت جنسی خود شناخت پیدا می کند. اما این نقش ها به جای تفاوت های طبیعت زن و مرد بر اساس کلیشه های ذهنی تعریف شده، معیار مناسبی برای جهت گیری ها و انتخاب های ما در همه زمینه ها محسوب نمی شود.

نگاه جنسیتی یکی از اولین موضوعاتی است که روی انتخاب اسباب بازی والدین تاثیر می گذارد. این تاثیرگذاری تاحدی که کودک را نسبت به هویت جنسی خود آگاه کند و مسئولیت های اجتماعی مربوط به جنسیت را به کودک آموزش دهد بسیار مهم و مطلوب قلمداد می شود. اما زمانی که پای تقویت توانمندی ها و مهارت های کودک به میان می آید می تواند عواقب سوئی برای نقش آفرینی و موفقیت های آتی کودک به جا بگذارد.

عده زیادی از محققان رشد معتقدند سبد خرید اسباب بازی خانواده باید از تنوع لازم برخوردار باشد تا کودک بتواند در عرصه های مختلف به آزمون و خطا و کسب تجربه بپردازد. خرید ست چایخوری برای پسران یا ابزار مکانیکی برای دختران خصوصا در بازه زمانی 2 تا 4 سالگی فرصتی برای شناخت بیشتر را برای آنها فراهم می کند و تاثیری روی دگرگونی هویت جنسی آنها ندارد.

تحقیقات بزرگی که شرکت متل چندی پیش منتشر کرد، نشان می دهد طبقه بزرگی از کودکان آمریکایی تمایل دارند اسباب بازی هایشان را به طور آزادانه و بدون در نظر گرفتن تفاوت های جنسیتی انتخاب کنند.

روما آگراوال یکی از بزرگ ترین مهندسان  سازه جهان  درباره اسباب بازی های دوران کودکی خود به نکات جالبی اشاره می کند و می گوید: پدر و مادرم برای من و خواهرم مجموعه متنوعی از اسباب بازی ها تهیه می کردند. من همان قدر که دوست داشتم با عروسک هایم بازی کنم از به حرکت در آوردن ماشین ها در گوشه و کنار خانه هم خوشحال می شدم. حتی با جرثقیل اسباب بازی ام خانه های شنی زیبایی برای عروسک هایم می ساختم. پدر و مادرم مطمئن بودند که من و خواهرم در معرض طیف کاملی از اسباب‌بازی‌ ها، بازی‌ ها و سرگرمی‌ ها هستیم و بدون هیچ گونه پیش فرض و محدودیتی نسبت به توانایی هایمان بزرگ شدیم. عمیقا احساس می کنم عشق به ساختن سازه ها و مهندسی از آن زمان در من جوانه زد.

بنابراین شما هم با ذهنی باز و بدون تعصب نسب به پسرانه یا دخترانه بودن اسباب بازی ها برای فرزندتان انتخاب های شایسته ای داشته باشید تا فرزندانی با ذهن باز و توانمند تربیت کنید. چرا که اسباب بازی های کودک دو ساله باید بتواند به گسترش ذهنیت و شناخت او کمک کند فارغ از اینکه ما به آنها بر چسب دخترانه می زنیم یا پسرانه!

بازی با اسباب بازی های متنوع

6.اجازه دهید دنیای واقعی را با کمک اسباب بازی ها تجربه کند

کودک دو ساله شما دلش می خواهد مانند شما کنترل تلویزیون را در دست بگیرد و کانال ها را زیر و رو کند، او می خواهد تلفن همراه شما را بررسی کند و بفهمد چطور زنگ می زند و . . .

تهیه کردن اسباب بازی هایی که نمونه کوچکی از وسایل دنیای واقعی هستند مانند موبایل، کنترل، سویچ ولوازم آشپزخانه  . . . به کودک در فهم عملکرد اشیا کمک می کند. بعلاوه این اسباب بازی ها به فرزند شما کمک می کند، یادگیری مشاهده ای دقیق تری از شما داشته باشند. این فرایند قسمتی از تکامل و رشد کودک است که به  او در همزیستی با دنیای پیرامونش کمک می کند.

 

7.به رویا های او جان بدهید

در طول سال دوم زندگی، خلاقیت کودک به اوج خود می رسد. او در اواخر دو سالگی می تواند در بازی های ایفای نقش مشارکت کند و در نقش های آشنایی که طرح واره های آن را در ذهن خود دارد نقش آفرینی کند. او می تواند یک لگو را مانند یک تکه کیک در نظر بگیرد و از یک تکه چوب به عنوان یک اسب استفاده کند. رویاپردازی او در این سن حد و مرزی ندارد و می تواند ماجراجویی های او را زنده تر و جالب تر نشان دهد.

برای این منظور به دنبال اسباب بازی هایی باشید که با آنها بتواند ایفای نقش بهتری داشته باشد. مثل انواع لباس های شخصیت های کارتونی، شمشیر های نینجا، عصای جادویی و . . . در کنار این اسباب بازی ها می توانید از یک جعبه کمکی هم استفاده کنید. برای این منظور ابزار و وسایلی که دیگر نیازی به آنها ندارید را درون این جعبه قرار دهید. یک شال قدیمی، قاشق، جعبه های خالی مواد غذایی و . . . می توانند به بازی بهتر بچه ها کمک زیادی کنند. خصوصا اگر بچه ها گاهی با وسایل جدیدی که درون آن قرار داده اید، شگفت زده شوند.،

با وجودی که بازی های تخیلی و نمایشی کودکان دو ساله  به داستان پردازی فعالی نیاز دارد،  آنها از توانایی انتزاعی لازم برای داستان پردازی برخوردار نیستند. بنابراین  شما باید یک داستان را برایش تعریف کنید و بعد او را در اجرا و بازآفرینی داستانش آزاد بگذارید.  با این راهکار، ایفای نقش های مختلف و درک توالی رویدادها در جریان یک داستان را برای فرزندتان آسانتر می کند.

بازی های تخیلی کودک دو ساله

8.او را به فعالیت و تحرک تشویق کنید

کودکان دو ساله دایما در حال تحرک و فعالیت هستند و مادران و مراقبان خود را حسابی دنبال خودشان می کشند. آنها در این سن منبع بیکران انرژی به نظر می رسند. همانطور که گوشه نشینی و آرام بودن مانع رشد آنها می شود،  فعالیت بیش از حد و بی هدف هم انرژی های آنها را تلف می کند.

بهترین راهکار برای استفاده بهینه از انرژی کودکان دو ساله این است که در ساعاتی از روز اسباب بازی هایی را در اختیارش بگذارید که ضمن تشویق او به فعالیت آمیزه ای از هدفمندی و تمرین را در خود داشته باشد.

به عنوان مثال خاک بازی یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های کودکان است. البته مختص کودکان نیست، انسان ها حتی در بزرگسالی نیز از این بازی لذت می برند. اسباب بازی هایی که شن های بهداشتی دارند یکی از بهترین انتخاب های اسباب بازی های کودک دو ساله هستند. 

 

کشیدن اسباب بازی ها نیز از دیگر لذت های کودکان دو ساله است.کشیدنی ها یکی از محبوب ترین های  اسباب بازی کودک 2 ساله محسوب می شوند .برخی از وسایل بازی خودشان سیم، دسته یا کابلی برای کشیدن دارند. برخی عروسک ها مثلا دم یا دست دراز دارند. بهتر است برای کودک دوساله خود دنبال اسباب بازی هایی باشید که بتواند آنها  دنبال خود بکشد و از این کار لذت ببرد. البته بندی ه به آن متص می شود نباید برای کودک خطری ایجاد کند. 

همچنین بازی با توپ، مینی فوتبال و بسکتبال، گلف، انواع سه چرخه ها و. . . گزینه های بسیار مناسبی برای این منظور هستند.

فقط به این نکته توجه کنید که طبق گفته آکادمی اطفال کودکان آمریکا، مهارت های حرکتی ریز در کودکان دو ساله از رشد کافی برخوردار نشده است . بنابراین وقتی توپی را به سمت او پرتاب کنید ، نمی تواند با سرعت و دقت لازم توپ را بگیرد. اما وقتی چند بار برایش توپ می اندازید ، ذهنش به تدریج به او کمک می کند تا از عهده این کار بر بیاید.

پس انتظار بالایی از بازی های حرکتی کودک نداشته باشید که برایش استرس و اضطراب ایجاد کند. اما در عین حال او را به انداختن توپ در سبد و . . . تشویق کنید تا با اعتماد به نفس بیشتری به تمرین بپردازد. تمرین و تکرار مهارت های ماهیچه ها و تمرکز او را افزایش می دهد به طوری که در پایان دو سالگی از توانمندی های حرکتی قابل توجهی نسبت به همسالان خود برخوردار خواهد شد.

گیرنده های حسی او را درگیر کنید

حواس یک کودک دو ساله از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار است. آنها تیز هوشی خاصی نسبت به صدا ها، نور، بو، رنگ و . . . دارند و به راحتی جذب آنها می شوند. به همین دلیل، گروه بزرگی از اسباب بازی ها بر این اساس طراحی و تولید شده اند. اسباب بازی های موزیکال بزرگ ترین دسته این گروه است که با هدف سرگرمی و یا آموزش کودکان ساخته شده است.

مفیدترین اسباب بازی های این گروه برای کودکان دو ساله ادوات موسیقی هستند، جازها ، طبل، ارگ ، گیتار و . . . کودکان از بازی با آنها به روابط علت و معلولی پی می برند و متوجه می شوند که عمل آنها عکس العملی را ایجاد می کند. آنها از اینکه منشا اثر باشند و بتوانند روی اسباب بازی های خود تاثیر بگذارند، خوشحال می شوند.

اگر از سر و صدای این اسباب بازی ها گله مند هستید، باید بگویم برخی از این اسباب بازی ها دارای درجه صدا هستند که می تواند  از آزردگی اطرافیان پیشگیری کند. اما . . .

تحقیقات بلند مدت نشان داده است بازی طولانی مدت کودک با اسباب بازی های موزیکال ضریب هوشی آنها را تا چند نمره افزایش می دهد و بر کورتکس نواحی مختلف مغز آنها تاثیر می گذارد.

مزایای بی نظیر این گروه از اسباب بازی ها در رشد کودکان تحمل سر و صدای آنها را هم برای والدین آسانتر می کند.

اسباب بازی های موزیکال کودک دو ساله

مشاهده و خرید اسباب بازی های موزیکال و صدادار

9.بازی های مشارکتی و آموزشی را از دست ندهید

برخی از اسباب بازی ها برای بازی های مشارکتی بزرگسالان با کودکان روانه بازار شده اند. بعضی از اسباب بازی های آموزشی نظیر حروف مغناطیسی، هوش چینها، ریسمانک و . . . در این گروه قرار می گیرد.مهمترین مزیت این بازی ها این است که رابطه صمیمی و گرمی بین شما و فرزندتان ایجاد کرده و شناخت شما را از فرزندتان افزایش می دهد.

این بازی ها به هدایت و راهنمایی بزرگ ترها نیاز دارد تا کودک روند بازی با آنها را یاد بگیرد. برای بچه های دو ساله هیچ لذتی بالاتر از این نیست که با والدینش روی زمین بنشیند و بازی کند، و یک چیز تازه یاد بگیرد.

اما نکته ای که نباید از آن غافل شویم این است که هدف در این بازی ها به هیچ وجه آموزش مستقیم نیست. کودک می تواند با حروف فارسی یا انگلیسی آشنا شود، اما به هیچ وجه نباید با تکرار و تمرین بخواهیم که او حروف را یاد بگیرد و به صورت زودرس بخواند یا بنویسد. هدف در این بازی ها و بازی های قبل شکل گیری طرح واره هاست. این طرح واره ها و ردیاد های ذهنی هر چقدر کم رنگ هم که باشند در زمان مناسب می توانند به یادگیری بهتر و سریعتر منجر شود.

این بازی ها در کنار دست ورزی، شمارش، گروه بندی و . . .  می تواند مهارت های زبانی و ذهنی کودک را هم افزایش دهد. 

10 .اسباب بازی های هوشمند را به خوبی کنترل کنید

در حالی که این روزها کودکان دو ساله هم به کار کردن و بازی با موبایل علاقه خاصی نشان می دهند، میزان تولید این گروه از اسباب بازی ها هم افزایش چشمگیری داشته است. در این راستا اسباب بازی های متنوعی که امکان اتصال آنها به اینترنت وجود دارد به لیست خرید اسباب بازی های کودک دو ساله اضافه شده است. 

قبل از  سال 2017 انجمن روانشناسی آمریکا ، در خصوص تهیه اسباب بازی های لمسی برای کودکان دو ساله ابراز نگرانی کرده بود. اما بر اساس تحقیقات جدید، کودکان دو ساله می توانند در کنار والدین یا مراقبین خود یک ساعت از اسباب بازی های هوشمند و صفحات لمسی استفاده کنند. 

اما باید به محتوای این اسباب بازی ها و تاثیراتی که به طور ناخودآگاه بر کودکان این سن و سال دارند توجه ای ویژه ای داشته باشید.

 

هنگام خرید اسباب بازی به این نکات مهم توجه کنید:

  1. به استاندارد و ایمنی اسباب بازی مورد نظرتان توجه کنید. اسباب بازی های این رده سنی نباید دارای قطعات ریز، برنده و رنگ های صنعتی نامرغوب باشد
  2. در انتخاب اسباب بازی ها ، به علاقه فرزندتان توجه کنید. علاقه کودکان در این رده سنی مثل هوای بهاری است که مدام تغییر می کند. در هر دوره نظر او را جویا شوید. با این کار هم به فرزندتان اعتبار می دهید و هم او به تدریج انتخاب های متنوع تری خواهد داشت.
  3. در دو سالگی بچه ها بازی فردی را می پسندند و تمایل زیادی به بازی های مشارکتی با کودکان دیگر نشان نمی دهند. بنابراین از خرید اسباب بازی هایی که نیاز به همبازی شدن با کودکان دیگر دارد تا اواخر دو سالگی پرهیز کنید.
  4. تمام اسباب بازی های استاندارد فارغ از هزینه ای که برای تهیه آنها می شود جنبه آموزشی دارد. فقط میزان و نوع آموزشی که در خود دارد متفاوت است. مهم این است که چگونه فرزندتان را به بازی کردن با اسباب بازی ها تشویق کنید.

نحوه بازی بیشتر از نوع اسباب بازی در تقویت تفکر و خلاقیت کودکان موثر است 

 

 

مقاله چک لیست خرید اسباب بازی را اینجا بخوانید  

 

منبع : https://toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )

5 3 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نقاشی الماسی
4 ماه قبل

بسیار مطلب عالی بود

دکمه بازگشت به بالا
1
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x