بازی و اسباب بازی

چرا خرید اسباب بازی پسرانه ضرورت دارد ؟

خرید اسباب بازی پسرانه و اهمیت برخورداری از انواع آن

وقتی از خرید اسباب بازی پسرانه صحبت می کنیم معمولا اولین چیزهایی که در ذهن تداعی می شوند اسلحه و ماشین هستند . گویی این اسباب بازی ها با تار و پود وجودی اکثر پسر بچه ها و تصوری که ما از آنها داریم عجین شده اند . این موضوع که آیا این نوع اسباب بازی برای رفتار و آینده ایده آل کودکان خوب هستند یا تاثیرات نامطلوبی بر روی آنها می گذارند قطعا نیاز به تحقیقات جامع و دقیق تری دارد .

اما آنچه که فعلا با آن روبرو هستیم و در دنیای واقعی پیرامون ، قابل مشاهده و ملموس است علاقه مفرط پسر بچه ها به این نوع از بازی و اسباب بازی است . اگر قدری عمیق تر نگاه کنیم در می یابیم که این اسباب بازی ها نمادی از ویژگی های قدرت ( نیرو و انرژی ) و سرعت (تحرک و پویایی)هستند . این ویژگی ها برای حضور و بقا در هر زیست بومی و برای هر موجودی ضروری به نظر می رسند . آنچه از تاریخ باستان تا همین امروز هم مشهود است مردانی که از قدرت و سرعت کافی برای « مواجهه موفق با شرایط نامطلوب » و  یا « شناسایی و استفاده از فرصت ها » برخوردارند مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته و نتایج مطلوبی به دست آورده اند . 

پس خیلی عجیب و دور از انتظار نیست که برخورداری از  این ویژگی ها برای پسربچه های امروز و « مردان فردا » به یک موضوع ارزشمند و آمال و آرزوی درونی تبدیل شود . آنها  با استفاده از اسلحه و ماشین این ویژگی های شگفت انگیز را در قالب بازی ، برای خود بازآفرینی ذهنی می کنند و در داستان های خیالی به عنوان «مرد نیرومند و اثرگذار دنیای رویاهایشان »برای خویشتن ارزش و اعتبار می آفرینند. 

استراتژی ذاتی کودک : استفاده از تخیلات برای شکوفایی

هر موجودی از یک تک سلولی تا انسان ؛ برای بودن ، ماندن و بهره بردن از محیطی که در آن قرار دارد به استراتژی های متنوعی متوسل می شود .با قرار گرفتن در محیط های رقابتیِ دارای منابع محدود ، این استراتژی ها شکل خاصی به خود می گیرند : طیف گسترده ای از جنگ و ستیز تا اختفا و گریز . 

جدای از اینکه یک موجود زنده از کدام استراتژی استفاده می کند ؛ مفهوم مهمی به نام  « عنصر قدرت و توانایی » وجود دارد که در قلب هر استراتژی نهفته است . تشخیص و درک این قدرت کمک می کند دریابیم که چرا پسربچه ها به صورت ذاتی به بازی با اسباب بازی هایی که نمایانگر اقتدار هستند گرایش دارند. 

همانطور که سِر لاورنس فریدمن ( Lawrence Freedman ) معتقد است که « قدرت باید یکی از مفاهیم اصلی استراتژی باشد » هنگام بررسی استراتژی کودک در استفاده از تخیلاتش توجه به قدرت و سرعت امری مهم و حیاتی است  . در بطن همه استراتژی هایی که یک ارتش ، جامعه ، سازمان ، و یا فرد به کار می گیرد تا اهداف و ساختار هویتی خود را در محیط رقابتی تثبیت و تحکیم کند عنصر قدرت نقش بسزایی ایفا می کند . از طرفی وجود ابزارهایی که کمک می کنند تا این عنصر کلیدی به طور موثری متجلی شود ضروری به نظر می رسد.

خرید اسباب بازی پسرانه

اسباب بازی پسرانه : ابزار کودک برای ابراز قدرت و اعمال نفوذ

برای یک پسربچه این ابزارها ، شامل اسباب بازی های او به طور کلی و ماشین و تفنگ و . . . به طور خاص هستند که برای جایگاه یابی ، اعمال قدرت و اثرگذاری بر محیط پیرامون مورد استفاده قرار می گیرند . در واقع ماشین و اسلحه اسباب بازی ، موقعیت ملموسی را برای سازماندهی انرژی و هیجان یک پسربچه ایجاد می کنند ؛ آنها سکوی پرتاب تخیل کودک برای قرارگیری آن در مدار مناسبی از آسمان ذهن او هستند .

 

این اسباب بازی ها به کودک کمک می کنند تا بتواند نیازهای نهفته قدرت و سرعت را از درون خود به دنیای بیرون منتقل کند و این عناصر جادویی را در تار و پود داستان سرایی های خود تحت کنترل درآورد . بدین گونه او می تواند در تصوراتش به سطح قابل قبولی از اعتماد به نفس ، اعتبار ، تاثیرگذاری و شکوفایی برسد. و امکان استفاده و بازتولید آنها در دنیای واقعی آینده اش را به دست آورد . 

اگر پسر بچه 4 ، 5 ساله ای را که با ماشین ، هواپیما یا شمشیر خود مشغول بازی است به دقت زیر نظر بگیرید متوجه شور و اشتیاق عجیبی در وجودش می شوید . وقتی او در هر لحظه از بازی هیجان انگیزش انرژی درونی و تخیلاتش را در حرکت اسباب بازی هایش به نمایش می گذارد و یا هنگامی که با تفنگ و تیرکمان خود به جنگ موجودات اهریمنی می رود شعله های سرکش قدرت و سرعت به خوبی خودنمایی می کنند .

پر واضح است که اگر این آتش و انرژی نهفته در وجود کودک به خوبی شناسایی و سازماندهی شود می تواند در بهبود و تعالی آینده او بسیار موثر باشد . 

 

قدرت تقابل و تجاوز یا قدرت تعامل و تمایز ؟ 

هنگام خرید اسباب بازی پسرانه برخی از والدین را دیده ام که به شدت کودک را از اسباب بازی جنگی نهی می کنند . این والدین بر این باورند که وسایل جنگی ، عاقبت کودک را به سمت محیط ها و وضعیت های پرتنش جنگ و جدل و توحش و نابودی سوق می دهند . از طرفی همواره این سوال برای برخی از والدین و مربیان مطرح است که :

« آیا استفاده از اسباب بازی های جنگی به پرخاشگری و شکل گیری روحیه تهاجم و تجاوز در ذهن کودک منجر نمی شود ؟ »

اسباب بازی پسرانه

برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنم حتما مقاله زیر را مطالعه کنید :

از خرید اسلحه اسباب بازی برای کودکتان نگرانید؟

 

 در این میان توجه به یک نکته مهم ضروری است ؛  تمام این نوع از اسباب بازی ها در ابتدا صرفا دریچه ای برای جریان یافتن انرژی درونی کودک هستند . آنچه بسیار موثر است نحوه استفاده از آنها و جهتی است که والدین  و محیط به کودک می دهند .بنابراین بهتر است قبل از اینکه سوال قبل را از خود بپرسیم ، سوال های مقدم دیگری را مطرح کنیم :

  • آیا کودک اسلحه و ماشین را برای تهاجم و تسلط و تفاخر بر دیگران و تحقیر و نابودی ایشان استفاده می کند یا به عنوان ابزارهایی برای ایجاد امنیت و رفاه عمومی ؟
  • آیا او از این اسباب بازی ها برای سرکوب مشکلات و دردهای پنهانش استفاده می کند ، یا برای خلق داستان ها و دنیاهای بهتر ؟
  • ما به عنوان والدین کدامیک از این ها را به کودک آموزش می دهیم ؟
  • آیا صرفا یک اسباب بازی را در اختیار او می گذاریم تا هرگونه که دلش خواست از آن استفاده کند ؟

این « جهت ها و زمینه ها » هستند که استفاده از ابزارها را برای کودک مفید یا مضر می کنند .

تفنگ اسباب بازی

همانطور که یک چاقو در دست هیچ آشپزی وسیله قتل و زورگیری محسوب نمی شود ، یک تفنگ اسباب بازی هم در دست هیچ کودکی جرقه یا عاملی برای تهاجم و کشتار نیست .فراموش نکنیم که همین گونه ابزارها و توانایی استفاده از آنها به پیشرفت و تفوق نوع بشر منجر شده اند . 

خرید اسباب بازی پسرانه یا سبدی از اسباب بازی های پسرانه ؟

هیچ فرقی نمی کند 21 قرن قبل زندگی می کردید یا در قرن 21 هستید یا 21 قرن بعد از این زندگی کنید ؛ در هر صورت خودتان و فرزندتان برای هر حرکتی نیاز به عنصر قدرت درونی و روحیه و توان جلو رفتن دارید .حس قدرت و توانایی فقط برای زور گفتن و تعدی و خودبرتربینی نیست بلکه می تواند به عنوان عاملی برای اقتدار و توسعه متوازن به کار گرفته شود .خرید اسباب بازی پسرانه همچون اسلحه و ماشین به کودکتان کمک می کند تا بتواند این روحیه را در خود تقویت کند .

ماشین کنترلی

هر چند قرار نیست یک پسربچه در میان انبوهی از اسباب بازی ها فقط به این موارد اکتفا کند و تنها با این نوع وسایل بازی کند و آموزش ببیند . امروزه با گسترش انواع اسباب بازی ها بسیاری از والدین دریافته اند که فوران و پویایی انرژی در پسربچه ها را می توان به اشکال مناسب دیگری هم هدایت کرد . در زیر به چند مورد از این روش  ها اشاره می کنم :

  1. استفاده آگاهانه از مجموعه ای از اسباب بازی ها برای توسعه خلاقیت کودک
  2. خرید اسباب بازی های ورزشی و پرتحرک برای تقویت جسم کودک
  3. خرید بازی فکری برای سرمایه گذاری در آموزش اصول موفقیت به کودک

 

چرا خرید انواع اسباب بازی پسرانه ضرورت دارد ؟

وقتی یک ماشین ساده تبدیل به ماشین کنترلی می شود و یا در مجموعه آتش نشانی یا ایستگاه پلیس و در کنار اسباب بازی های دیگر قرار می گیرد آنگاه قضیه فرق می کند . چرا ؟ چون کودک به لحاظ فکری نیاز به قوانین جدیدی دارد تا این قطعات اسباب بازی در کنار هم داستان یکپارچه و بزرگتری را تعریف کنند .

ایستگاه پلیس

اکنون او می تواند عوامل گوناگون و مختلفی را همزمان و در شبکه ای از روابط متقابل درک کند . ماشینی که با دستگاه کنترل ارتباط دارد و به واسطه آن در مسیرهای مختلفی حرکت می کند و یا ماشین فلزی کوچک و جالبی که در کنار ایستگاه پلیس قرار گرفته می توانند روایتگر ماموریت مهم و سرآغازی برای آفرینش دنیاهای جدید باشد . آنچه مسلم است از میان همین روایت ها و داستان ها خلاقیت کودک شکوفا می شود و مرزهای فکری او گسترش می یابند.

خرید اسباب بازی ورزشی و پرتحرک

گروه دیگری از اسباب بازی ها که برای تقویت حس قدرت و سرعت و بهبود مهارت های حرکتی کودک می توانند مورد استفاده قرار گیرند اسباب بازی های ورزشی و پرتحرک هستند  . وسایلی همچون تیرکمان ، دارت ، دروازه فوتبال ، گلف ، حلقه های پرتاب ، بولینگ و فوتبال دستی از جمله این موارد می باشند . استفاده هدفمند از این اسباب بازی ها به تحرک و تقویت جسم کودک منجر می شوند . به عنوان مثال یک دروازه فوتبال با توپ پلاستیکی که مخصوص محیط های کوچک طراحی شده را در نظر بگیرید . کودک علاوه بر تمرین نشانه گیری برای شوت کردن به سمت دروازه می تواند تحرک خوبی داشته باشد . همچنین شکل گیری یک رقابت بین دو یا چند بازیکن ، بر جذابیت آن می افزاید . کاملا روشن است که برای یک پسر بچه صرف نظر از اسلحه و ماشین ، اسباب بازی های ورزشی  باعث تحرک ، همکاری و یک رقابت دوستانه بین اعضای خانواده و یا جمعی از دوستان او می شوند .

دروازه فوتبال

خرید بازی فکری برای آشنایی ذهن کودک با موانع و قوانین

در دهه های اخیر در تربیت کودک عناصر دیگری هم مانند دانش و ثروت مورد توجه والدین قرار گرفته اند . برخی از والدین آگاه به خوبی می دانند که وجود عناصر دانش و ثروت همراه با قدرت و سرعت می تواند ترکیب بسیار موثری را برای رشد و موفقیت کودکشان رقم بزند .

هر چند آموزش استفاده از این عناصر (دانش و ثروت) به صورت آکادمیک (مدرسه و دانشگاه) و یا در جریان کسب و کار صورت می گیرد اما این فرآیند می تواند بسیار پر هزینه  و طولانی و با سختی ها و مشقات زیادی همراه باشد . دشواری هایی که در بعضی موارد به بهای تنفر و سرخوردگی فرد از دانش و ثروت ،  و یا دست زدن به هر روش غیر اخلاقی برای به دست آوردن آنها تمام می شود .

حال این سوال مطرح است که چگونه می توان علاقه و اشتیاق لازم به این موضوعات را به شکلی درست و قانونمند در وجود کودک نهادینه کرد ؟ آیا استفاده از اسباب بازی ها می تواند در این زمینه موثر واقع شود ؟

خوشبختانه برای آموزش شناخت و به کارگیری عناصر ثروت و دانش هم اسباب بازی های خوبی در بازار اسباب بازی وجود دارد . به عنوان مثال در انواعی از بازی فکری مانند خانواده مونوپولی که به اشکال و نام های مختلفی در بازار موجود هستند کودک با پول ، و فرآیند اولیه معامله آشنا می شود . او باید از مفاهیمی همچون خرید و فروش خیابان ها و خرید و اجاره ملک و هتل و . . .  کسب درآمد کند تا بتواند در بازی برنده شود . هرچند شکست خوردن در این نوع بازی ها به معنای از دست دادن وقت و زندگی محسوب نمی شود اما می تواند بسیار آموزنده باشد .در طول این بازی ها کودک می آموزد که هنگام تاس ریختن همواره شانس و گرفتاری یکی بعد از دیگری خودنمایی می کنند و او باید بتواند در میان امواج فرصت ها و دشواری ها ، احساسات خود را کنترل کرده و ثروت و دارایی خود را مدیریت کند . . . 

خرید بازی فکری

نقش اسباب بازی پسرانه در آینده فرزندان

همانقدر که تاثیر نشست و برخاست با دوستان مختلف می تواند در آینده یک نوجوان موثر باشد ، قبل از آن نوع اسباب بازی ها و نحوه استفاده از آنها هم می تواند در آینده یک کودک نقش به سزایی ایفا کند . زیرا اسباب بازی ها یکی از بهترین و تاثیرگذارترین دوستان خاطره ساز دوران کودکی هر فردی محسوب می شوند  .

نوع اسباب بازی ها و نحوه استفاده از آنها هم می تواند در آینده یک کودک نقش به سزایی ایفا کند

در این میان پسربچه ها به خاطر ماهیت ژنتیکی ، انتظارات ، آموزه ها و عرف های اجتماعی ، از عرصه و انرژی فوق العاده ای برای تکاپو و تلاش و ساخت فردایی بهتر برخوردارند . بنابراین هنگام خرید اسباب بازی پسرانه استفاده آگاهانه از طیف متنوعی از اسباب بازی ها باعث می شود تا این انرژی عظیم درونی به شکل درستی هدایت شود و در زندگی آنها و جامعه شان جریان پیدا کند . کودکی که یاد گرفته و می تواند به مجموعه ای از ارزش های بنیادین همچون قدرت ، سرعت ، دانش ،  ثروت و . . .  به جا و به درستی بپردازد و از منظر اخلاقی و برای رفاه عمومی آنها را مدیریت کند ، قطعا نویدبخش حضور انسانی مفید و خلق آینده ای روشن تر برای جریان زندگی و جهان خود خواهد بود .

 

بنر خرید اسباب بازی

 

 

منبع :https://mag.toyinfo.ir(هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت تنها با ذکر منبع مجاز است )

 

4.5 4 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x