بازی و اسباب بازی

چک لیست خرید اسباب بازی خوب

توصیه بازی درمانگران حرفه ای برای پرورش جسمی و فکری کودکان

 بازی شغل کودک است. از طریق بازی، کودکان در مورد جهان و خودشان چیزهای زیادی یاد می گیرند. اسباب بازی ها هم بهترین ابزار بازی کودکان به شمار می روند. خرید اسباب بازی خوب و مناسب می تواند حس کنجکاوی ، توانایی خلاقیت و قدرت تخیل کودک را تقویت کند . از آنجا که دنیای بازی و اسباب بازی کودکان  از لحاظ جسمی ، ذهنی و اجتماعی روی انها تاثیر می گذارد، باید نهایت دقت را در مورد آنها مبذول داشت. 

چرا که گاهی انتخاب یک اسباب بازی خوب در میان انبوهی از وسایل بازی متنوع و رنگارنگ با کارکردهای گوناگون نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد.
چک لیست زیر توسط کارشناسان بازی درمانی خبره و متخصص انگلستان تهیه شده تا راهنمایی باشد برای والدینی که می خواهند اسباب بازی های بهتری را برای رشد و توسعه فکری و جسمی کودکانشان انتخاب کنند.
اگر پاسخ شما به بسیاری از پرسش های زیر مثبت است، اسباب بازی انتخابی شما ارزش خریدن دارد.( با استفاده از لینک انتهای صفحه می توانید راهنمای pdf  را دانلود کنید )


آیا این اسباب بازی برای سن کودک شما مناسب است؟

به محدوده سنی پیشنهاد شده روی جعبه اسباب بازی نگاه کنید. اگر محدوده سنی پیشنهادی برای بچه های کوچکتر از فرزند شما باشد، بازی با آن برای کودک شما خیلی راحت خواهد بود و فرزند شما احتمالا به سرعت از بازی با آن خسته می شود و آن را رها می کند. اگر محدود سنی آن برای کودکان بزرگ تر باشد، کودک شما با بازی کردن با آن احساس ناامیدی و شکست می کند.

بازار اسباب بازی : در کنار نکته بالا باید به این مسئله هم توجه داشت که بعضی از اسباب بازی ها امکان استفاده برای گروه های سنی مختلف را دارند . مثل ماشین فلزی کوچک که هم یک کودک ۳ ساله می تواند با آن بازی کند و هم یک کودک ۱۰ ساله می تواند آن را در مجموعه ماشین های خود داشته باشد . همچنین بعضی از کودکان متناسب با فعالیت ها و آموزش هایی که داشته اند توانایی استفاده از وسایل بازی پیچیده تر را به دست آورده اند.

 

اسباب بازی های خردسال

کمتر از ۳ سال

از ۳ تا ۵ سال

از ۵ تا ۸ سال

از ۸ سال به بالا

 از ایمنی کافی برخوردار است؟

برخی از اسباب بازی ها دارای قطعات ریز، تیز و یا برنده هستند که به هیچ وجه برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست

بازار اسباب بازی : هنگام انتخاب اسباب بازی حتما به مسئله ایمنی آن به طور ویژه ای توجه کنید . ایمنی کودکِ استفاده کننده از اسباب بازی و همچنین ایمنی خواهر و برادر کوچکتر از او را در اولویت اول قرار دهید . بعضی از وسایل بازی به خاطر برخورداری از مواد اولیه بهتر و درجه یک ، کیفیت و ایمنی بهتری دارند. اگر تمایل به خرید اسباب بازی های باکیفیت دارید پیشنهاد بازار اسباب بازی را از دست ندهید.

 

پیشنهاد بازار اسباب بازی 

۳.میزان دوام و ماندگاری خرید اسباب بازی خوب چقدر است؟

آیا این اسباب بازی قابل شستشو است؟ بعد از چند ماه استفاده از کار خواهد افتاد؟ اگر قطعاتی از این اسباب بازی شکسته شوند، هزینه جایگزینی آن چقدر است؟

بازار اسباب بازی : به عنوان مثال بعضی از انواع لگوها و آجره ها ، و برخی از عروسک ها و  اسباب بازی ها که باتری خور نیستند را می توان شست و از تمیز بودن آنها مطمئن شد

آموزش کودک برای استفاده درست از اسباب بازی به دوام و ایمنی آنها کمک می کند
 

آیا می توان به روش های مختلفی با آن بازی کرد؟

اسباب بازی هایی که امکان بازی با آنها نامحدود است ، می توانند خلاقیت فرزند شما را افزایش دهد. برای مثال از بلوک ها می توان در ساخت برج و باروی یک قصر استفاده کرد، یا یک قطار با آنها ساخت یا حتی به عنوان یک کیک تولد در سر میز گذاشته شود و . . .

لگوها و ساختنی ها

آیا اسباب بازی را می توان در بیش از یک مکان استفاده کرد؟

اسباب بازی هایی که حمل و نگهداری آنها آسان است و امکان نگهداری شان در هر کجا وجود دارد . مداد رنگی ها و تخته های نوشتن برای رستوران و سفر عالی هستند.آنها به کودکان کمک می کنند مهارت های نوشتن و نقاشی خود را تقویت کنند.

آیا خرید اسباب بازی خوب می تواند توجه کودک را جلب کند؟

اسباب بازی رنگی با صداها، چراغ ها، بافت های متفاوت و قطعاتی که حرکت می کند، می تواند توجه کودک را به خوبی جذب کنند. این اسباب بازی ها معمولا برای استفاده آسان، دعوت از کودکان به بازی های جدید، و سرگرم کردن آنها طراحی و تولید می شود. هلی کوپتر چند رنگی که چراغ دارد، حرکت می کند، می چرخد و . . . نمونه ای از این اسباب بازی هاست.

موزیکال و صدادار

آیا امکان استفاده از اسباب بازی در موقعیت های مختلف وجود دارد؟

آیا کودک می تواند با اسباب بازی در هنگام نشستن ، ایستادن یا دراز کشیدن روی شکم یا پهلو ، بازی کند؟ پارک بازی بچه ها که مخصوص کودکان زیر یک سال است یکی از بهترین گزینه هاست .

پر تحرک برای خردسال

کودک هنگام بازی با این وسیله از هر دو دستش استفاده می کند؟

اسباب بازی هایی که کودکان هنگام بازی با آن از هر دو دست خود استفاده می کنند هماهنگی دست و چشمان آنها را افزایش دهد. اسباب بازی های ساختمانی ، کیت های هنری و مدل ها.

بازار اسباب بازی : این نوع از اسباب بازی ها خصوصا برای کودکان خردسال از اهمیت بسزایی برخوردارند . این هماهنگی بین چشم و دست ، در سال های بعدی زندگی کودک می تواند تاثیر زیادی در استفاده ماهرانه از دست ها و حرکات ظریف انگشتان و توان اجرای کارهای پیچیده فنی و هنری داشته باشد

فروشگاه اینترنتی بازار اسباب بازی

دارای قطعات متحرک، دکمه یا چرخ دنده است؟

اسباب بازی هایی که باعث می شود کودکان از دست و انگشتان خود استفاده کنند، باعث ایجاد هماهنگی بین عضلات کوچک می شود و انجام کارهایی مانند نوشتن، محاسبه کردن، نقاشی، شمارش سکه ها و کارهای مشابه را تسهیل می کند. قبل از خرید این اسباب بازی ها دقت کنید که دارای قطعات ریزی که خطر خفگی برای بچه های زیر سه سال ایجاد می کند ، نداشته باشد.

فکری (کمتر از ۴ سال)

فکری (بین ۴ تا ۷ سال)

فکری (بالاتر از ۷ سال)

آیا این اسباب بازی کودک را به فعالیت و حرکت تشویق می کند؟

اسباب بازی هایی که استفاده کودکان از دستها و پاها را تشویق می کنند. حرکت هایی مانند پرتاب کردن، لگد زدن، پریدن و بالا رفتن. اسباب بازی هایی مانند توپ ها، لگد زدن و گرفتن مجموعه، دوچرخه، طناب .

اسباب بازی های پرتحرک

آیا خرید اسباب بازی خوب باعث تقویت تفکر یا حل مسئله می شود؟

اسباب بازی هایی که فرزند شما را تشویق می کند تا مسئله ای را حل کند و درباره موضوعات مختل فکر کند ، مثال هایی از این گروه است. بازی های صفحه ای استراتژیک نمونه خوبی برای کودکان بالای ۸ سال در این گروه محسوب می شوند. برای نوزادان و کودکان نوپا، انتخاب کننده های شکل، پازل و اسباب بازی های علت و معلومی مناسب است. برای کودکان بزرگتر، بازی های تخته ای، کیت های علمی برای کار کردن در مهارت های تفکر در راه سرگرم کننده و هیجان انگیز نمونه خوبی است.

بازی های استراتژیک

پازل و لگو آسان

آیا باعث افزایش ارتباط و تعامل کودک می شود؟

اسباب بازی هایی که ذهن و تخیل کودک را تحریک می کند، مهارت های اجتماعی را ایجاد می کند، به کودکان اجازه می دهد رفتارهای جدید را امتحان کنند. اسباب بازی هایی مانند لباس های عروسکی ، خانه های اسباب بازی، آشپزخانه ، ابزار و عروسک ها می توانند به کودک کمک کنند تا از همکاری ؛ مذاکره و نقش آفرینی بهرمند شوند.

آیا این اسباب بازی برای کودک جذاب است؟

رنگ، شکل، اندازه و محبوبیت اسباب بازی را در نظر بگیرید. آیا اسباب بازی چیزی است که فرزند شما می خواهد مدت زمان طولانی با آن بازی کند؟ برای بچه های بزرگتر، شما ممکن است بخواهید یک اسباب بازی را انتخاب کنید که بتواند با دوستانش هم بازی کند.

ارزش خرید اسباب بازی خوب چقدر است؟

بعضی از بهترین اسباب بازی ها مواردی هستند که در خانه دارید و هزینه زیادی ندارند. کارتنی خالی که می تواند در حکم قلعه ای برای بازی بچه ها باشد یا تبدیل به هواپیما و قطار شود. . .

بازار اسباب بازی : گاهی اسباب بازی های ساده و ارزان ، ارزش آموزشی و کاربردی فوق العاده خوبی دارند . به همین دلیل لازم است تا به اسباب بازی های ارزان قیمت هم توجه داشته باشیم

 


با استفاده از لینک زیر می توانید فایل pdf سوالات بالا را دانلود کنید

لطفا نام و ایمیل خود را برای دریافت رایگان لینک دانلود وارد کنید.
1. برای دانلود حتما ایمیل واقعی خود را درج کنید. فایل دانلودی به ایمیل شما ارسال می شود.

2. نام و ایمیل شما در سایت مجله بازار اسباب بازی محفوظ خواهد ماند.

3. لطفا این فایل را با نام مجله بازار اسباب بازی با دیگران به اشتراک بگذارید.
با قوانین و مقررات موافقم
دریافت لینک دانلود

حجم فایل : ۲۱۰ کیلو بایت

پسورد : toyinfo.ir

 

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x