صنعت اسباب بازی

اسباب بازی های چوبی دست ساز

 یکی از محبوب ترین وسایل بازی و سرگرمی کودکان اسباب بازی های چوبی دست ساز است. دسته ای از هنرمندان و افرادی که به خوداشتغالی می اندیشند با تولید اسباب بازی های چوبی امرار معاش می کنند. هر چند رشد تکنولوژی و استقبال پدر و مادرها  از این دسته از وسایل بازی باعث شده محصولات دست ساز قابل توجهی وارد قفسه فروشگاه ها شود اما هنوز از ظرفیت این بخش در کشور ما به خوبی استفاده نشده است. در حالی  کسانی که وارد صنعت اسباب بازی  می شوند همیشه دید و نگرش خشک و مادی ندارند بعضی از کسانی که وارد تولید اسباب بازی های چوبی شده اند افراد خود ساخته ای هستند که حال و هوای دیگری دارند. آنها در تنهایی و سکوت می نشینند و با عشق و علاقه فراوان سمباده بر چوب می کشند. از بوی آن جان می گیرند تا بتوانند  پیکره اسبی که در دل کنده چوبی می بینند، بیرون بکشند. اتفاقا، یکی از دیدگاههای مشترک کار آفرینان موفق، عشق و علاقه ای است که آنها به کار خود دارند علاقه ای که شاید در نگاه اول تنها یک ویژگی ساده به نظر برسد اما در عمل باعث تقویت صفات دیگری چون شجاعت، استقامت ،بردباری و . . . می شود و آنها را در برابر امواج خروشان و ناملایمات و سختی ها مقاوم می کند. اگر شور و اشتیاق فورد به ساخت اتومبیل برای همه مردم نبود، زمانی که او را از نشستن در کلاس های دانشگاه منع کردند، رویایش را به دست فراموشی می سپرد . شاید با ابزارهای مکانیکی و پیچ و مهره ها دست و پنجه نرم نمی کند و حالا برای ما الگوی  کار ست نمی شد. اما انگیزه ای که باعث شد او ساخت اتومبیل را از حالت سفارشی به تولید انبوه تبدیل کند، اشتیاق وافر به کارش بود. کاری که آن را یکه و تنها از گاراژ خانه اش آغاز کرد؛ اکنون به صنعت بزرگی تبدیل شده و دنیایی از فناوری، هنر و خلاقیت را به سمت خود کشیده است. دنیایی که اگر چه فورد جزء کوچکی از آن است اما حیاتی ترین عضو آن محسوب می شود.

پیشنهاداتی برای شما 

اسباب بازی های چوبی را چگونه تمیز کنیم؟

شرکت میدامان و اسباب بازی های چوبی 

آشنایی با انواع اسباب بازی های چوبی 

گفتگو با تولید کننده اسباب بازی های چوبی دست ساز

در بازار اسباب بازی هم که چشم بگردانیم ، مردان و زنان متعهدی را خواهیم یافت که عاشقانه دل در گرو کار خویش نهاده اند و با تمام بیم و امیدهای آن کنار آمده اند. هوشنگ شاهین زاده یکی از آنهاست. به لطف یکی از دوستان آشنا و همراهی او، زمانی را برای گفتگو با وی هماهنگ کردیم و قرار شد به خانه ایشان برویم. خانه ای که اهالی آن سخاوتمندانه پذیرای ما شدند. راس ساعت ده صبح زنگ منزل شان را زدیم و به داخل راهنمایی شدیم. گرم و صمیمی پذیرای ما شد که یادمان رفت میهمان هستیم و به تبعیت از بچه ها او را ” عمو شاهین ” صدا کردیم. آنقدر زلال و شفاف به خودشناسی رسیده بود که بی نقاب سخن می گفت و کلامش بر دل می نشست. او یکی از افرادی بود که با شور و علاقه فراوان به ساخت اسباب بازی های چوبی دست ساز می پرداخت.

گفتگو بازار اسباب بازی با تولید کننده اسباب بازی های چوبی دست ساز

اسباب بازی های چوبی دست ساز، مورد توجه بود

وی در آغاز گفتگو خود را چنین معرفی می کند: من هوشنگ شاهین زاده متولد ۱۳۳۲ هستم. فرزند اول یک خانواده جنوبی ام که پدرم پرسنل شرکت نفت بود و مادرم خانه دار. دیپلم طبیعی گرفتم و در وزارت نیرو کار تعمیر پمپ ها و کمپرسورهای هوا را انجام می دادم. یک کار فنی و بسیار دقیق بود. بعد از ۱۶ سال کار در وزارت نیرو با مشورت همسرم تصمیم بزرگ زندگیم را گرفتم. شغلم را ترک کردم، کار هنری مورد علاقه ام را آغاز کردم. بعد از مدتی نام هنری “عمو شاهین ” را برای خودم انتخاب کردم و در کنار مجسمه سازی و کارهای حجمی به تحقیق و احیای اسباب بازی های سنتی پرداختم. به مرور زمان پژوهش های مختلفی را در زمینه اسباب بازی های قدیمی انجام دادم و تعدادی از آنها را دوباره ساختم. تعداد اسباب بازی های چوبی دست سازم بسیار بیشتر بود و توجه اطرافیان را بر می انگیخت.

ساختن همیشه بی خطر نیست

او به خاطره جالبی در این خصوص اشاره می کند و می گوید: یک روز برای ساخت هفت تیر ترقه ای در کارگاهم مشغول کار شدم. برای تهیه باروت مورد نیاز از گوگرد ته چهار کبریت استفاده کردم. زمانی که آن را امتحان کردم چنان انفجاری اتفاق افتاد که باعث ترس همسر و بچه ها شد. خصوصا اینکه چنان دودی فضای خانه را گرفته بود که چشم چشم را نمی دید. تازه آن لحظه یادم آمد که از گوگرد یک کبریت باید استفاده می کردم.به اینجا که می رسد به همسرش نگاه می کند و با هم به یاد آن روز لبخند می زنند.ما هم زیرلب گفتیم، خدا را شکر که ساخت اسباب بازی های چوبی دست ساز از این خطرها نداشت. چنین اتفاقاتی برای یک محقق کنجکاو ، اگرچه طبیعی به نظر می رسد اما گوشه ای از شخصیت ماجراجوی عمو شاهین را نشان می دهد که شیطنت های دوران کودکی اش را هنوز فراموش نکرده است. او در کودکی با گذاشتن میخ روی ریل راه آهن، شمشیر می ساخت و با فروش اسباب بازی های دست سازش کیهان بچه ها می خرید. امروز از همان خصیصه برای تحقیق و بازسازی اسباب بازی های قدیمی بهره می برد. 

قشنگ ترین اسباب بازی های چوبی دست ساز

 خانه برای بیشتر مردم، مکانی برای آرامش و آسایش و فاصله گرفتن از کار و دغدغه های آن است. اما برای خانواده شاهین زاده بهترین جا برای ساخت عروسک های سنتی و زیبایی است . این وسایل  بارها وبارها طراحی می شوند و دست آخر خلاقانه جان می گیرند. حتی هما اسباب بازی های دست ساز چوبی که ب نظر می رسد آدمک های شاد و خندانی هستند. این خانواده قسمتی از خانه خود را به کارگاهی اختصاص داده اند که عمو شاهین بخشی از پژوهش ها و تولید اسباب بازی های چوبی را در آن به نتیجه می رساند، امری که قطعا با همراهی و مساعدت همسر فهیم و صبور عمو شاهین تحقق یافته است.

اولین چیزی که در این کارگاه جلب توجه می کند، شمشیر چوبی و مجسمه های زیبایی است که بر تن دیوارهای آن نشسته است و از مهارت بالای حجم سازی خالق آن خبر می دهد . حس کنجکاوی ما هم که با دیدن خرده ریزهای درون کارگاه بیدار شده ، ادوات نجاری ، قلم های کنده کاری ، پارچه ها و بسته ها را طوری دنبال می کند انگار که کاشف جزیره ناشناخته ای شده است . عمو شاهین هر چند دقیقه یکبار بسته ای را باز می کند ، وسیله ای را نشانمان می دهد و صدای کودک درون ما را در می آورد که ای وای ، یادش بخیر ؛ فرفره . . . .یادش بخیر تمام لحظه هایی که کودکانه گذشت.

موفق ترین دست ساخته عمو شاهین

اسباب بازی های چوبی دست ساز  عمو شاهین ویژگیهای منحصر به فردی دارند که نمونه آنها کمتر در بازار پیدا می شود. برای مثال درنای چوبی او، یک پرنده با پاهای بلند و بدن رنگی است که نخ های بلندی به قسمت های مختلف بدن آن بسته شده است. با حرکت دادن قسمت فوقانی این نخ ها حرکات ریتمیک و منظمی ایجاد می شود که راه رفتن این درنای زیبا را دیدنی می کند. ساخت این درنا ازموفق ترین اسباب بازی های چوبی دست ساز است تقریبا یک هفته وقت می برد. از رنگ آمیزی زنده و شاد آن که بگذریم اندازه بدن و پاهای این پرنده چوبی به قدری خوب درنظر گرفته شده است که حرکات آن را زیباتر می کند. پلان آخر هم دست های عمو شاهین است که درنای چوبی را با خواندن شعر ‌”خوش حال و شاد و خندانم . . . ” به حرکت درمی آورد و سخاوتمندانه موجی از شادی و لبخند را میان حاضران تقسیم می کند. بی شک این شور و شوق بخشی از کار کردن فعال در حوزه کودک است. 

اسباب بازی های چوبی

صندوقچه اسرارآمیز از اسباب بازی های چوبی دست ساز

نوبتی هم که باشد نوبت به صندوقچه اسرارآمیز عمو شاهین می رسد. صندوقچه ای که کلی اسباب بازی چوبی دست ساز را در خود نهان کرده است از نخ و چوب و دکمه گرفته تا سفیر و دوامه و فرفره در آن دیده می شود.معصومه خانم ( همسر عمو شاهین ) فرش را کناری می زند تا فرفره ای که در دست عمو شاهین آرام و قرار ندارد، با چرخش خود روی سرامیک های سفید هنر نمایی کند.

اینجاست که عمو شاهین به تاثیر اسباب بازی های قدیمی اشاره می کند و می گوید: بیشتر اسباب بازی های چوبی و قدیمی به هماهنگی بین دست و چشم نیاز دارند. در حالی که وقتی کودک بیننده صرف تلویزیون باشد تنها چشمش به صفحه تلویزیون دوخته می شود. از کشف و شهود دنیای اطرافش باز می ماند. کودکی که با اسباب بازی های مختلف بازی می کند، طبیعت جستجو گرش چیزهای جدیدی را تجربه می کند. کودکان اسباب بازی ها را بو می کنند، به دهان می برند، قطعات مختلفش را جدا می کنند. با این روش چیزهای تازه ای یاد می گیرند. در حالی که اگر از همین کار منع شوند اصل بازی را فراموش می کنند و دست آخر صاحب اتاق هایی می شوند که از گوشه و کنار آن اسباب بازی هایی آویزان است اما هیچ کدام از آنها او را سرگرم نمی کند.

کودکی که با اسباب بازی های مختلف بازی می کند، طبیعت چیزهای جدیدی را تجربه می کند

مزیت اسباب بازی های چوبی 

او درباره مزیت اسباب بازی های چوبی دست ساز نظیر فرفره ، دوامه و . . . می گوید: خوشبختانه این بازی ها ایمن هستند، مواد اولیه ارزانی دارند، بدون سر و صدا تولید می شوند. محیط زیست را آلوده نمی کنند. با دست کار می کنند و . . . تمام این موارد شرایط مناسبی را برای تحقیق ، توسعه و تولید آنها فراهم می کند. اما تولید اسباب بازی های قدیمی به چیزی احتیاج دارد که در هر کسی پیدا نمی شود و آن عشق است! اگر عاشق اسباب بازی نباشی نمی توانی درباره آن کار کنی.

 

یکی از پرفروش ترین اسباب بازی های چوبی دست ساز

عروسک های قیفی یکی از پرفروش ترین اسباب بازی های چوبی دست ساز است که به همت همسر عمو شاهین ساخته می شود. همتی که نه تنها در ساخت این اسباب بازی، که در همراهی و همدلی صمیمانه یک عمر زندگی مشترک هم به خوبی دیده می شود. معصومه با آن لهجه گرم جنوبیش چنان با اشتیاق، نحوه تولید این عروسک ها را برایمان توضیح می دهد که با خود فکر می کنم عشق به تولید در این خانواده مسری است.

دوک های دورریز و پارچه های گلداری که به نظر خیلی از ما مواد غیر قابل استفاده ای هستند چنان هنرمندانه در کنار هم قرار گرفته اند که گویی از روز اول برای این کار ساخته شده اند. قابلیت حرکت دادن ظریف این عروسک هم مزید بر علت می شود تا علاوه بر بچه ها بزرگترها هم مشتاق بازی با آن شوند.البته رنگ آمیزی چهره آن به ظرافت زیادی نیاز دارد. این قسمت کار توسط مریم، دختر هنرمند عمو شاهین انجام می شود تا شادمانی چهره این عروسک ها در ذهن کودکان هم تاثیرگذار باشد. همه این زحمات باعث شده این محصول درآمد خوبی را هم برای این خانواده به همراه داشته باشد و جوابی نیکو برای کار گروهی آنها باشد. 

رازهای موفقیت در کسب و کار خانوادگی

عمو شاهین در مورد عوامل موفقیت این کسب و کار خانوادگی می گوید: ما به عنوان بزرگتر خانواده نباید برای کوچکترها قیافه بگیریم که چون سنمان بیشتر است بیشتر می فهمیم. بهتر است با روی باز پذیرای نظرات و پیشنهادات آنها هم باشیم. گاهی بزرگترها باید از بچه ها بیاموزند. بعضی وقت ها لازم است به جای اینکه دیگران را تغییر دهیم خودمان تغییر کنیم. پژوهشگری را باید همیشه مدنظر قرار دهیم و این کار را با استفاده از منابع مردم شناسی یا  استفاده از تجربیات مردمی با کیفیت انجام دهیم.این کار را به عنوان یک شغل رسمی قبول کنیم و واقعا برای انجام کارها وقت بگذاریم تا هم خانواده کنار هم باشد و هم یک کسب و کار جدید مانند آنچه ما در  تولید اسباب بازی های چوبی دست ساز انجام می دهیم، اتفاق بیافتد. درآمدهای فروش هم کمک می کند، حقوق و دستمزد همه اعضا خانواده را بپردازیم تا منبع اقتصادی مستقلی برای خود داشته باشند.

لازم به ذکر است خبرگزاری فارس نیز با وی گفتگویی در زمینه تولیداتشان داشتند که می توانید مشروح آن را اینجا بخوانید

عاشقانه کار کردن هم مهمترین عاملی است که به ساخته های ما روح زندگی می دهد و آن را برای کودکان جذاب و خواستنی می کند

اسباب بازی های چوبی فروشگاه بازار اسباب بازی
اسباب بازی های چوبی بازار اسباب بازی را اینجا ببینید

و سخن آخر : بی عشق به کار، نفس کشیدنم دشواره !

کار کردن از روی عشق و علاقه ویژگی همه کسانی است که علاوه بر سود و منفعت شخصی به انجام کاری ماندگار و تاثیر گذار ایمان دارند. استیو جابز در یکی از سخنرانی های خود می گوید: تنها راهی که می توانید کارهای بزرگ انجام دهید این است که آنچه را انجام می دهید دوست بدارید. اگر شما هنوز این راه را پیدا نکرده اید، به جستجو ادامه دهید. درمانده نشوید و با تمام وجود از ته قلب خود بخواهید و تلاش کنید ، سرانجام شما این راه را پیدا خواهید کرد.

اسباب بازی های چوبی دست ساز به چنین تفکری نیازمند است تا دست اندرکاران آن با عشق و اشتیاق فراوان به فعالیت بپردازند، بر ناملایمات و کاستی ها فائق آیند و آینده ای روشن و امید بخش را برای ساخت خصوصا در بخش اسباب بازی های چوبی دست ساز رقم بزنند.  

منبع : https://toyinfo.ir (استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است)

5 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x