بازی و اسباب بازی

آموزش بازی فکری ریسک به زبان ساده

قوانین بازی فکری ریسک risk

چگونه ریسک risk بازی کنیم ؟ 

بازی فکری ریسک یکی از بهترین بازی های فکری استراتژیک بوده که علاوه بر آسان بودن فرآیند بازی از جذابیت خاصی برخوردار است . این بازی را می توان به صورت 2 تا 5 نفره بازی کرد . هدف بازی روشن است  ؛ شکست دادن ارتش های رقیب و فتح قلمروهای بیشتر  .

قوانین ریسک بسیار ساده است و با یک دور بازی یا مطالعه متون راهنما به راحتی می توانید از این بازی و اسباب بازی فوق العاده لذت ببرید . اما با وجود این قوانین ساده و روند آسان بازی استفاده از قدرت تفکر ، اتخاذ تصمیم های درست و انتخاب حرکت های مناسب در جریان بازی برای برد و پیروزی بسیار حائز اهمیت است . اینکه نسبت به نقاط قوت و ضعف زمین بازی آگاهی داشته باشید  ، جوانب موضع گیری ارتش های دیگر را بسنجید و برنامه های احتمالی آنان را پیش بینی کنید ، همچنین اتخاذ استراتژی های درست برای حمله و دفاع در موقعیت های مختلف به تقویت احتمال برد شما کمک زیادی می کند .

آموزش بازی فکری ریسک به زبان ساده, خرید بازی فکری

بهترین روش بازی ریسک

روش بازی بسته به تعداد بازیکنان و یا مدلی که انتخاب می کنید متفاوت است که در ادامه درباره هرکدام از آنها توضیح می دهم .شما ممکن است بخواهید دو نفره یا به صورت 3 تا 5 نفره بازی کنید . همچنین می توانید مدل مبتدی ، کلاسیک و یا ماموریتی این بازی را انجام دهید .  البته صفحه بازی ، مهره ها و نحوه حرکت آنها و قوانین کلی بازی ثابت است و تفاوت  هر کدام از بازی ها در جزییات آنهاست .

خیلی سخت نگیرید اگر کمی صبر و حوصله به خرج دهید به زودی شما هم به یک بازیکن حرفه ای تبدیل می شوید و برای آزمودن استراتژی های فوق العاده تان در برابر رقبا لحظه شماری می کنید . برای مشاهده و خرید این بازی و بازی های فکری دیگر موجود در سایت بازار اسباب بازی می توانید آدرس زیر را ببینید :

بازی های فکری رومیزی موجود در سایت بازار اسباب بازی 

بازی فکری ریسک شامل چه قسمت هایی است ؟

قبل از هر چیز لازم است تا با اجزا و قطعات مختلف بازی بیشتر آشنا شویم . درون جعبه بازی موارد زیر وجود دارد :

 1. صفحه بزرگ بازی شامل نقشه شماتیک جهان
 2. مهره ارتش ها در 5 رنگ مختلف
 3. کارت های قلمرو 
 4. کارت های ماموریت 
 5. کارت آتش بس
 6. دفترچه راهنمای بازی
 7. تاس های حمله (3 عدد)
 8. تاس های دفاع (2 عدد)

برای اینکه با هر کدام از این اجزا بازی بهتر آشنا شوید در ادامه درباره آنها توضیح می دهم :

نمایی از صفحه و مهره های بازی فکری ریسک, بازی فکری استراتژیک

صفحه بازی :

در مدل استاندارد بازی فکری ریسک نقشه جهان به 42 قلمرو تقسیم شده است . این 42 قلمرو در 5 قاره آسیا ، اروپا ، آمریکا ، اقیانوسیه و آفریقا قرار دارند . بعضی از قلمروها همسایه هم بوده و از طریق مرز زمینی در کنار همدیگر می باشند . همچنین برخی از قلمروها از طریق خطوط دریایی  همسایه و به هم متصل هستند .

نکته : شما فقط می توانید به سرزمین هایی حمله کنید که با آنها همسایه هستید

قوانین بازی دارت 

مکعب روبیک اسباب بازی پرفروش و جالب

مهره ارتش ها :

در بازی ریسک 5 ارتش به رنگ های سبز ، قرمز ، آبی ، سیاه و زرد وجود دارند . هر ارتش متشکل از مهره های سرباز ، سواره نظام و توپخانه است . در بازی استاندارد مهره های سواره نظام و توپخانه هیچ مزیتی نسبت به مهره های سرباز ندارند و صرفا در قلمروهایی که تعداد سربازها زیاد شده است به جای آنها استفاده می شوند 

نکته : هر مهره سواره نظام به جای 5 سرباز و هر مهره توپخانه به جای 10 سرباز قرار می گیرد 

کارت های قلمرو 

این کارت ها که 42 عدد هستند مشخص می کنند که در ابتدای بازی هر قلمرو به چه کسی تعلق می گیرد و چند سرباز می توان در آن قلمرو گذاشت . همچنین در طول بازی پس از انجام حملات موفق به عنوان کارت پاداش استفاده می شوند .

نکته : هر بازیکن در نوبت خودش می تواند هر تعداد حمله که خواست انجام دهد . اما اگر همه حملات هم موفقیت آمیز بود بازهم فقط یک کارت پاداش برای آن نوبت دریافت می کند.

کارت های ماموریت در بازی فکری ریسک

استفاده از کارت های ماموریت کمک می کند تا شما هدفی خاص و مخفیانه داشته باشید که می تواند روند بازی را جذابتر و مدت زمان آن را کوتاهتر کند . در حالی که شما تلاش می کنید  ماموریت خود را انجام دهید باید سعی کنید تا هر چه زودتر به ماموریت رقبا پی بردهتا بتوانید اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهید .

کارت آتش بس

اگر چند بازیکن حرفه ای بخواهند با هم ریسک بازی کنند ممکن است انجام آن ساعت ها طول بکشد . اما کارت آتش بس کمک می کند تا بازی زودتر به سرانجام برسد و تکلیف برنده و بازنده آن سریعتر روشن شود 

تاس های حمله

این تاس های همرنگ  3 عدد بوده و برای انجام حملات به قلمروهای دیگر از آنها استفاده می شود . این به مفهوم آن است که اگر   در قلمرو خود ده ها سرباز هم داشته باشید در هر بار حمله می توانید حداکثر 3 تاس بریزید 

تاس های دفاع

تعداد این تاس های همرنگ هم دو عدد بوده که برای دفاع از قلمرو در برابر حمله کننده مورد استفاده قرار می گیرند . در نتیجه حتی اگر در قلمرویی که می خواهید از آن دفاع کنید ده ها سرباز هم داشته باشید در هر بار حمله دشمن فقط با دو سرباز امکان دفاع دارید و حداکثر می توانید 2 تاس دفاع بریزید

روش بازی برای بازیکنان مبتدی 

انجام بازی به چند روش مختلف امکانپذیر است که با هر بار  بازی و کسب تجربه بیشتر می توان از روش ها و سبک های حرفه ای تر استفاده کرد . اما در ابتدا مبنا را بر این قرار می دهم اولین بار است که با این بازی فکری کم نظیر آشنا شده اید و می خواهید یک تجربه عالی از ریسک به دست آورید . بنابراین پیشنهاد می کنم کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید : 

یک ارتش  انتخاب کنید ، کارت های قلمرو را به صورت مساوی تقسیم کنید ، بر اساس ستاره روی کارت هایتان بر روی قلمروها سرباز بگذارید ، کارتهای قلمرو را جمع کرده تا به عنوان دسته کارت های پاداش استفاده شوند

 

 1. ابتدا هر بازیکن یک رنگ از ارتش های موجود را برای خود انتخاب کرده و مهره های آن را جلوی خود و خارج از صفحه بازی قرار دهد 
 2. کارت های قلمرو را بر زده و به تعداد مساوی به هر بازیکن کارت قلمرو بدهید . در بازی 4 و 5 نفره 2 کارت قلمرو (از 42 کارت ) اضافه می آید . می توانید این دو کارت را به دو نفر آخر بدهید و یا آنها را از بازی بیرون بگذارید . اگر این دو کارت را به هیچ بازیکنی ندادید، دو قلمرو خالی از سرباز می ماند . این دو قلمرو می توانند توسط هر یک از بازیکنان که زودتر به آنها حمله کرده و 3 سرباز خود را در آنها قرار دهند تصاحب شود .
 3.  در مرحله بعد ، هر بازیکن سربازان خود را در سرزمین هایش قرار دهد . تعداد ستاره های روی هر کارت قلمرو مشخص می کند که چند سرباز در هر یک از سرزمین هایتان باید قرار دهید . در ابتدای بازی (بر اساس کارت ها)  در هر قلمرو  تنها یک یا دو سرباز می توانید بگذارید .
 4. بعد از قراردادن سربازها تمام کارت های قلمرو را جمع کرده و آنها را به خوبی بر بزنید و به پشت کنار صفحه بازی قرار دهید . سپس کارت آتش بس را به پشت در میان کارت های قلمرو بگذارید . هر چه تعداد بازیکنان بیشتر بود کارت آتش بس را در زیر تعداد بیشتری از کارت های قلمرو بگذارید
 5. به هر شکلی که دوست دارید شروع کننده بازی را مشخص کنید . 

در بازی فکری ریسک چه کارهایی می توانیم انجام دهیم ؟

پس از انتخاب شروع کننده بازی در هر نوبت خود می توانید یکی از دو اقدام زیر را انجام دهید :

در نوبت خود یکی از این دو کار را انجام دهید :

یا سرباز وارد کنید یا به هر قلمرویی که خواستید و به هر تعداد که توانستید حمله کنید

 1. اقدام اول : می توانید به تعداد قلمروها تقسیم بر 3 نیرو وارد کنید . یعنی اگر 14 قلمرو دارید می توانید 4 سرباز و اگر 19 قلمرو دارید 6 سرباز وارد کنید . البته اگر تعدادی از قلمروهایتان را در طول بازی از دست دادید و سرزمین هایتان خیلی کم شد همواره می توانید حداقل 3 سرباز را وارد کنید 
 2. اقدام دوم : می توانید به یک رقیب دیگر اعلان جنگ کنید . ابتدا قلمرویی که می خواهید از آن حمله کنید را به بقیه بازیکنان اعلام کنید . سپس بگویید که به کدام قلمرو رقیب می خواهید حمله کنید . به عنوان مثال می خواهم از . . . . به . . . . حمله کنم .

نکته : ممکن است برای در گردآوری نیروی کافی  ، تصمیم بگیرید که در چندین نوبت خود فقط نیرو وارد کنید و هیچ حمله ای نداشته باشید .

اصول و قواعد حمله به یک ارتش دیگر

مانند هر بازی فکری دیگری که قوانین و محدودیت های خاص خود را دارد و حرکت در چارچوب آن محدودیت ها بازی را جذاب و آموزنده می کند در بازی ریسک هم محدودیت هایی در نظر گرفته شده است . بنابراین زمانی که تصمیم به حمله می گیرید باید به نکات زیر توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید :

در هر قلمرو می توانید حداکثر با سه سرباز حمله کنید و یا حداکثر با دو سرباز دفاع کنید

 1. شما فقط می توانید به قلمروهای همسایه که دارای مرز خشکی یا آبی متصل به قلمرو خودتان هستند حمله کنید .
 2. در نوبت خود می توانید به یک یا چند ارتش دیگر حمله کنید . فرقی هم نمی کند که چندین حمله خود را از یک قلمرو انجام دهید یا از قلمرو های مختلفی که دارید . مثلا ارتش زردِ شما ، اول در یک منطقه به ارتش قرمز اعلان جنگ می کند و سپس در همان نوبت و در منطقه ای دیگر به ارتش سبز حمله می کند . فقط باید نیروی کافی را برای این حملات در اختیار داشته باشید .
 3. شما هر تعداد نیرو که در قلمرو خود داشته باشید حداکثر با 3 تای آنها می توانید حمله کنید . مثلا اگر 10 سرباز در یک قلمرو خود جمع کرده باشید در هر مرحله فقط با 1 ، 2 یا 3 تای آنها باید حمله کنید . ولی چون تعداد سربازهایتان زیاد است می توانید چندین حمله داشته باشید تا قلمرو رقیب را در نهایت فتح کنید . 

در بازی فکری ریسک چگونه حمله کنیم ؟

نحوه انجام حمله بسیار ساده است . بعد از اعلام حمله به بازیکن رقیب بسته به تعداد سربازی که می خواهید در حمله شرکت دهید 1 ، 2 یا 3 تاس حمله را همزمان با هم می ریزید . بازیکن دفاع کننده نیز همزمان 1 یا حداکثر 2 تاس دفاع می ریزد . تاس های حمله را به ترتیب از بزرگ به کوچک می چینید و در مقابل آنها تاس های دفاع را هم از بزرگ به کوچک مرتب می کنید . 

نکته : در صورت امکان استفاده همزمان از سه تاس حمله شانس شما را برای غلبه بر تاس های دفاع کننده افزایش می دهد

حالا بزرگترین شماره تاس(های) حمله را با بزرگترین شماره تاس(های) دفاع مقایسه می کنید . اگر شماره تاس حمله بیشتر بود یک سرباز از قلمرو دفاع کننده حذف می شود . اما اگر شماره تاس حمله مساوی یا کوچکتر از تاس دفاع بود یک سرباز از قلمرو حمله کننده حذف می شود . تاس های دیگر را هم به همین صورت با هم مقایسه می کنید و بر اساس نتیجه آنها سربازها را حذف می کنید . اگر بتوانید همه سرباز های قلمرو دفاع کننده را حذف کنید شما آن قلمرو را تصرف کرده اید . در نتیجه بسته به تعداد تاسی که برای حمله ریخته اید باید 1 تا 3 سرباز خود را وارد قلمرو جدید کنید .به مثال زیر دقت کنید :

نحوه ریختن تاس ها در بازی استراتژیک ریسک 

برای این فتح یک کارت قلمرو پاداش می گیرید . سعی کنید این کارت را کسی نبیند . جلوتر به شما خواهم گفت که از این کارت چه استفاده ای می توانید بکنید .

اکنون حمله اول شما موفق شده است . ممکن است بخواهید به حملات خود به قلمروهای دیگر بازیکنان ادامه دهید و یا همینجا حمله را متوقف کنید . توجه داشته باشید که شما در نوبت خود به هر تعداد قلمرو و به هر کدام از ارتش های دیگر که بخواهید می توانید حمله کنید به شرطی که قلمرو آنها با قلمرو مورد نظر شما مرز مشترک آبی یا خاکی داشته باشد و از نیروی کافی برای حمله برخوردار باشید 

انتقال نیرو پس از آخرین حمله 

 

در پایان آخرین حمله ای که انجام می دهید و بعد از آن دیگر قصد حمله ندارید می توانید نیروی خود را به هر تعداد بین سرزمین هایتان جابجا کنید. تنها شرط این کار این است که قلمروهای شما به هم متصل باشند و قلمروی هیچ یک از بازیکنان دیگر بین آنها نباشد . 

مثلا اگر شما قاره استرالیا را کاملا تسخیر کرده باشید و قلمروهای آسیای جنوب شرقی ، هند ، خاورمیانه و آفریقای شرقی ، گرینلند و پرو هم متعلق به شما باشد می توانید از قونیه در قاره استرالیا نیروهای خود را به آفریقای شرقی ببرید . اما به گرینلند و پرو نمی توانید نیرو اعزام کنید . هنگام انتقال نیرو به خاطر داشته باشید که در هر قلمرو باید حداقل یک سرباز باقی بماند و هیچ قلمرویی نمی تواند کاملا خالی از سرباز شود .

چرا باید نیروهایمان را انتقال دهیم ؟

گاهی اوقات با استفاده از انتقال نیرو می توانید مسیر بازی را به نفع خود عوض کنید . انتقال و تجمع ناگهانی تعداد زیادی نیرو در یک منطقه خاص می تواند ورق را به نفع شما برگرداند و طرح و نقشه های بازیکنان دیگر را کاملا به هم بریزد . البته این موضوع به استراتژی شما ، وضعیت زمین بازی و تقابل استراتژیک رقبایتان هم بستگی دارد . 

همچنین در بعضی موارد شما مشاهده می کنید که یکی دیگر از بازیکنان در نزدیکی یکی از قلمروهای شما تعداد زیادی نیرو جمع کرده و ممکن است در نوبت های بعدی به سرزمین شما حمله کند . در نوبت خود و پس از پایان حمله با انتقال نیرو به سرزمین مورد نظر می توانید نیروی دفاعی خود را افزایش دهید .

در بازی فکری ریسک برنده بازی چه کسی است ؟

در پایان نوبتتان اگر تعداد مشخصی قلمرو را تصرف کرده باشید برنده بازی هستید . این تعداد در بازی 3 نفره 25 قلمرو ، در بازی 4 نفره 20 قلمرو ، و در بازی 5 نفره 15 قلمرو است . یعنی اگر زودتر از ارتش های دیگر بتوانید 15 قلمرو به دست آورید برنده بازی می شوید .

چگونه از کارت های پاداش استفاده کنیم ؟

در پایان هر سری حمله در صورتی که موفق به تصرف یک یا چند سرزمین شده باشید ، یک کارت قلمرو  را به عنوان پاداش دریافت می کنید . هر زمان که در نوبت های دیگر خود قصد ورود نیرو داشته باشید ، می توانید با جمع ستاره های روی کارت های پاداش و بر اساس یک جدول مشخص (که بر روی صفحه بازی وجود دارد) سرباز اضافی وارد کنید .

قوانین بازی کلاسیک ریسک

در روش کلاسیک که توسط 3 تا 5 بازیکن انجام می شود قلمروها بر اساس کارت های بازی مشخص نمی شوند . بلکه هر بازیکن تعداد مشخصی سرباز دریافت کرده و قلمروهای خود را انتخاب می کند . تعداد سربازها برای شروع در هر بازی به صورت زیر می باشد :

 1. بازی 3 نفره : 35 سرباز برای هر بازیکن
 2. بازی 4 نفره : 30 سرباز برای هر بازیکن
 3. بازی 5 نفره : 25 سرباز برای هر بازیکن

ابتدا هر بازیکن در نوبت خود یک سرباز در یک قلمرو خالی قرار می دهد . وقتی همه بازیکنان به نوبت یک سرباز قرار داده و قلمرو های خالی پر شد مابقی سربازها را ( در هر نوبت یکی ) در هر کدام از قلمروها که خواستید قرار می دهید . این امکان وجود دارد که مابقی سربازها فقط در یک یا چند سرزمین قرار داده شوند و نیازی به پخش کردن مساوی آنها در بین قلمروهای شما نیست .

در بازی کلاسیک کارت آتش بس استفاده نمی شود . برنده بازی کسی است که تمام 42 قلمرو را فتح کند 

قوانین بازی با کارت های ماموریت

اگر می خواهید بازی جذاب تری داشته باشید از روش بازی با کارت های ماموریت استفاده کنید . این روش درست مانند بازی کلاسیک است با این تفاوت که به جای فتح 42 قلمرو باید ماموریتی که به شما محول شده است را انجام دهید . بنابراین به ترتیب زیر عمل کنید : 

قبل از چیدمان اولیه بازی  کارت های ماموریت را بر زده و بسته به تعداد بازیکنان به هر یک 2 تا 3 کارت ماموریت بدهید تا بتوانند از بین آنها یک کارت ماموریت را به دلخواه برای خود انتخاب کنند. سپس بقیه کارت ها را بدون اینکه دیگران ببینند به درون جعبه بازی برگردانید . سعی کنید در طول بازی تا جایی که می توانید ماموریت خود را مخفی نگه دارید . شاید لازم باشد برای پنهانکاری ماموریت خود از استراتژی فریب استفاده کنید یا ترفندهای دیگری را به کار بگیرید . اگر علاقمند هستید تا در مورد استراتژی های بازی ریسک بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله . . . را با دقت بخوانید

اکنون مطابق بازی کلاسیک سربازهایتان را درون صفحه بازی قرار دهید .سعی کنید مهره هایتان تا جای ممکن مبتنی بر ماموریت خود وارد بازی کنید . به محض اینکه توانستید در نوبت خود ماموریتتان را کامل کنید کارت آن را به دیگران نشان می دهید و برنده بازی می شوید 

توجه : اگر در نوبت بازیکنان دیگر به صورت اتفاقی ماموریت شما کامل شد هرگز آن را اعلام نکنید .صبر کنید تا نوبت شما برسد  آنگاه اگر ماموریتتان هنوز کامل بود آن را اعلام کنید 

 

قوانین بازی 2 نفره 

در بازی 2 نفره هر 5 ارتش در زمین حضور دارند . یک ارتش برای هر بازیکن و 3 ارتش بیطرف  .برای ورود ارتش ها و انجام بازی کارهای زیر را انجام دهید :

 1. کارت های ماموریت و آتش بس را کنار بگذارید
 2. کارت ها را بر بزنید و به هر بازیکن 12 کارت قلمرو(جمعا 24 کارت) بدهید . 
 3. از 18 کارت باقیمانده به هریک از 3 ارتش بیطرف 6 کارت اختصاص دهید 
 4. مهره های هر قلمرو را بر اساس تعداد ستاره روی کارت ها قرار دهید. هم مهره های خودتان (بازیکنان ) و هم مهره ارتش های بیطرف
 5. 3 کارت قلمرو از هر ارتش بیطرف را برداشته و در کنار صفحه بازی قرار دهید . سپس روی آنها یک مهره از همان ارتش را بگذارید 
 6. در نوبت خود علاوه بر حمله یا ورود نیرو یک کار اضافه باید انجام دهید . فقط به قلمرو(های) یکی از ارتش های بیطرف  3 سرباز وارد کنید .
 7. در بازی دو نفره در طول بازی اگر بتوانید یکی از ارتش های بیطرف را به طور کامل از بازی حذف کنید 3 کارت قلمرو زیر سرباز آن ارتش که در کنار زمین قرار دارد به شما تعلق می گیرد 
 8. در صورتی که بتوانید 30 قلمرو را تحت کنترل خود داشته باشید ، یا رقیبتان را حذف کنید برنده بازی می شوید
3.7 7 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
صولتی
صولتی
1 سال قبل

سلام . عکس توضیح تاس های مهاجم و مدافع جالب بود . اما روش بازی دقیقا همون روشی که توی دفترچه بازی ریسک بازیمن نوشته شده ! کپی کردید ؟

دکمه بازگشت به بالا
1
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x