صنعت اسباب بازی

ارزیابی سومین جشنواره ملی اسباب بازی

در مجموع ۲۰ طرح در بخش ایده‌بازار، ۲۷۷ طرح ثبتی و ۷۸ مجوز تولیدی در این دوره مورد داوری قرار گرفت

سومین جشنواره ملی اسباب بازی در حالی برگزار شد که این رویداد به عنوان یک اتفاق فرهنگی مورد توجه کارشناسان و فعالان این عرصه قرار گرفته بود. به گزارش ایسکانیوز از امور بین‌ الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در سومین جشنواره ملی اسباب بازی که صبح روز سوم آبان در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌ هنری کانون برگزار شد ابتدا دبیران کمیته‌های علمی، داوری، روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی و اجرایی جشنواره به ارایه گزارش‌ های خود از  این رویداد فرهنگی ‌پرداختند و در ادامه طراحان، تولیدکنندگان و . . .  انتقادها و پیشنهادهای خود را برای بهبود صنعت اسباب بازی کشور ارایه کردند.

بر اساس این گزارش، امیرحسن‌ سلام‌زاده دبیر کمیته‌ علمی سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی در این باره گفت: این نشست با هدف تطبیق بیشتر فعالان این حوزه با برگزار کنندگان جشنواره اسباب‌ بازی برپا شده است و آماده شنیدن نقدها، انتقادها، پیشنهادها و نقطه‌ نظرها برای به کارگیری آن‌ها در دوره‌های آتی هستیم.

وی با اشاره به این‌که اولین دوره جشنواره با مشارکت بخش خصوصی و کانون برگزار شد و برگزارکننده دو دوره بعدی آن کانون بود، افزود: در دوره‌های اول و دوم هدف‌ گذاری بر شناسایی عوامل دخیل در صنعت اسباب‌ بازی بود و در سومین جشنواره اسباب بازی تلاش بر برقراری ارتباط میان عوامل موثر در این حوزه بنا نهاده شد.

دبیر کمیته‌ علمی از مشارکت بیش از ۷۷۰ مخاطب در ۹ نشست و هفت کارگاه تخصصی در سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی خبر داد و یادآور شد: در این دوره نزدیک به ۱۷۰ نفر بیش از دوره گذشته در این برنامه‌های علمی حضور یافتند.

وی ادامه داد: در آخرین نشست علمی این دوره طرح‌های برگزیده دوره قبل در معرض نقد تولیدکنندگان اسباب بازی قرار گرفت که منجر به نتایج خوبی برای به مرحله تولید رسیدن این طرح‌ها شد و قول حمایت‌هایی نیز از برخی سازمان‌ها و نهادها در این زمینه گرفته شد که پی‌گیر عملی شده آن‌ها هستیم.

سلام‌زاده در پایان سخنان خود اظهار داشت: جهت‌گیری بیشتر برای تطبیق ایدها با اهداف تولیدکنندگان از جمله برنامه‌هایی است که برای چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی پیش‌بینی شده است.

محسن حموله دبیر کمیته داوری سومین جشنواره ملی اسباب بازی  نیز در ادامه گزارشی از فرآیند داوری آثار رسیده ارایه کرد و گفت: تعیین معیارها و شاخص‌های داوری در سه بخش‌ ایده‌بازار، طرح‌های ثبتی و مجوز تولیدی از جمله فعالیت‌های این کمیته بود که با انتخاب ۸ داور از حوزه‌های روان‌شناسی، میراث فرهنگی، ارتباطات، پژوهش‌گران، طراحان صنعت اسباب‌بازی و… صورت گرفت.

سومین جشنواره ملی اسباب بازی

وی افزود: بر همین اساس و با توجه به شرح وظایف، شورای نظارت بر اسباب‌بازی در این دبیرخانه آثاری را که به منظور ثبت طرح و صدور مجوز دریافت می‌کند مورد داوری قرار داد و در بخش ایده‌بازار نیز با انتشار فراخوان از چند ماه پیش توانست آثاری را دریافت کند که در مجموع ۲۰ طرح در بخش ایده‌بازار، ۲۷۷ طرح ثبتی و ۷۸ مجوز تولیدی در این دوره مورد داوری قرار گرفت.

دبیر کمیته‌ داوری سومین جشنواره هم‌چنین خاطرنشان کرد در این بررسی آزمایشگاهی کیفیت اسباب‌بازی‌ها نیز در غرفه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ارزیابی و گواهی کنترل کیفیت برای تولیداتی که از استانداردهای لازم برخوردار بود، صادر شد.

هماهنگی با صندوق کارآفرینی برای اعطای تسهیلات به طرح‌های برگزیده، تنظیم فرم نظرسنجی با هدف بهبود صنعت اسباب‌بازی کشور، برپایی نشست تخصصی به منظور معرفی طرح‌ها و ایده‌های برتر دور گذشته به تولیدکنندگان و… از دیگر برنامه‌های صورت گرفته‌ کمیته داوری سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی بود که از سوی دبیر این کمیته گزارشی از آن ارایه شد.

مجتبی دانشور دبیر کمیته‌ روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی دیگر سخنرانی بود که به ارایه گزارش فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش پرداخت.

دانشور ضمن اظهار امیدواری برای تشکیل دبیرخانه دایمی برای ساماندهی بهتر این رویداد ملی گفت: در این دوره در کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی تلاش کردیم علاوه بر اطلاع‌رسانی، جریان‌سازی صورت گیرد که این مهم از قبل جشنواره آغاز شد و هم‌چنان نیز ادامه دارد.

وی تشکیل ستاد خبری، طراحی و توزیع پوستر و کارت دعوت، انتشار گزارش‌های متنی و تصویری از برنامه‌های مختلف جشنواره در فضای مجازی، انتشار نشریه روزانه این رویداد، معرفی غرفه‌ها و اسباب‌بازی‌های جدید و خلاقانه، مستندسازی نشست‌های تخصصی و… را از اهم برنامه‌های این کمیته عنوان کرد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد سومین جشنواره ملی اسباب بازی سرآغازی برای نزدیک‌تر شدن به اهداف و درگیر شدن بیشتر خانواده‌ها با حوزه اسباب‌بازی در جشنواره چهارم باشد.

ابوالقاسم سلیمانی دبیر کمیته اجرایی نیز راه‌اندازی سامانه‌ی الکترونیکی ثبت‌نام شرکت‌کنندگان در نمایشگاه جشنواره اسباب‌بازی در این دوره را از جمله برنامه‌های این کمیته عنوان کرد و گفت: امسال هیچ تفکیکی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان اسباب‌بازی در نمایشگاه وجود نداشت و بیش از یک‌صد غرفه برپا شد.

وی نیز ضمن اظهار امیدواری برای برگزاری بهتر چهارمین دوره افزود: اگر چه تمام امکانات مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایام برگزاری جشنواره اسباب بازی در اختیار این رویداد قرار گرفت، تلاش خواهیم کرد در دوره بعدی شرایط بهتری را برای شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان فراهم کنیم.

محمدحسین فرجو عضو کمیته‌ داوری جشنواره نیز با بیان این‌که بر اساس مصوبه شورای نظارت بر اسباب‌بازی این جشنواره از سال‌ها پیش باید آغاز می‌شد، گفت: با توجه به دیجیتالی شدن پرونده‌ها در این شورا در دوره‌های آتی کار داوری با سرعت و کیفیت بهتری صورت خواهد گرفت.

سومین جشنواره ملی اسباب بازی

وی افزود: با توجه به گستردگی موضوع‌های اسباب‌بازی پیشنهاد می‌کنم در هر جشنواره یک رویکرد مشخص دنبال شود تا بتوانیم بهتر این حوزه را ساماندهی کنیم.

مدیر تولیدی نهالک و مشاور طراحی بازی‌یار اولین شرکت کننده‌ای بود که پس از صحبت‌های دبیران کمیته‌ها به بیان پیشنهادهای خود پرداخت و گفت: برگزاری لیگ‌ها و مسابقه‌های مختلف در بخش نمایشگاهی جشنواره می‌تواند آن را جذاب‌تر کند.

شناساندن سازوکار بازی‌ها و فرآیند عملی مراحل تولید اسباب‌بازی برای بچه‌ها و خانواده‌ها از دیگر موضوع‌هایی بود که از سوی این فعال حوزه اسباب‌بازی مطرح شد و او اعلام آمادگی کرد در صورت اختصاص فضای مناسب در دوره چهارم جشنواره آن را در قالب بازی و کارگاه‌های آموزشی اجرایی کند.

سیامک محی‌الدین تولیدکننده اسباب‌بازی ضمن قدردانی از فعالیت‌های صورت گرفته، معتقد بود تولید کننده داخلی و وارد کنندگان نباید در نمایشگاه کنار هم باشند و زمان جشنواره نیز افزایش یابد.

بهنام زنگی دیگر شرکت‌کننده این نشست در سخنانی اسباب‌بازی را یک فراصنعت دانست که نیازمند نشست‌های تخصصی و بحث‌های زیربنایی بیشتری است که در آن سهم بخش‌های مختلف از قبیل: بهداشت، روان‌شناسی، آموزش و… باید مشخص شود.

وی افزود در کشور ما هنوز موضوع اسباب‌بازی به عنوان یک گفتمان عمومی پذیرفته نشده است و تولیدکنندگان هم‌چنان درگیر مسایل و مشکلات فرآیند تولید خود هستند و کمتر فرصت پیدا می‌کنند که به مباحث علمی و کارشناسی بپردازند.

وی با اشاره بر لزوم اعطای تسهیلات و پشتیبانی بیش‌تر از تولیدکنندگان بر انجام فعالیت‌های پژوهشی نیز تاکید کرد و یادآور شد: باید تلاش کنیم نظام هم‌پوشانی در تولید محصولات داخلی داشته باشیم.

تشکیل کمیته بررسی طرح در کنار دبیرخانه ‌دایمی، اطلاع‌رسانی بیشتر با توجه به اهمیت موضوع اسباب‌بازی در کشور، شناخت شاخص‌ها و استانداردهای اسباب‌بازی‌ها، دغدغه تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود در مراکز عرضه کانون پرورش فکری، توجه به فرهنگ بومی در تولید اسباب‌بازی‌ها، اعتماد بیشتر به پژوهش‌گران این حوزه از دیگر نکته‌هایی بود که از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران در سومین جشنواره ملی اسباب بازی مطرح شد.

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x